Praha Jeruzalém

Ománský ministr zahraničí zdůrazňuje, že palestinský stát by byl nezbytným předpokladem pro to, aby Omán navázal plné vztahy s Izraelem.

Ománský ministr zahraničí Sayyid Badr Albusaidi v rozhovoru pro Al-Monitor řekl, že jeho země je „otevřená“ normalizaci vztahů s Izraelem, ale ne na úkor palestinských Arabů.

Albusaidi naznačil, že vytvoření palestinského státu by bylo předpokladem pro to, aby Omán navázal plné vazby s Izraelem.

„Jsme otevřeni vztahu s Izraelem, ale ne na úkor ignorování [a] zavírání dveří před Palestinci,“ řekl ministr zahraničí pro Al-Monitor. „Jakýkoli plnohodnotný vztah s Izraelem je také třeba sladit souběžně s plnohodnotným vztahem a uznáním státu Palestina.“

Albusaidi také řekl, že Omán je připraven pomoci s palestinsko-arabsko-izraelským mírovým procesem, „když bude v izraelském táboře nálada a ochota, což bohužel v tuto chvíli nevidíme“.

Omán nemá žádné oficiální vztahy s Izraelem, ale jeho Úřad pro civilní letectví začátkem tohoto roku oznámil, že jeho vzdušný prostor bude otevřen pro všechny lety opouštějící Izrael. Omán se tak připojil k Saúdské Arábii, která loni otevřela svůj vzdušný prostor pro lety z Izraele.

Ačkoli Omán oficiálně neuznává Stát Izrael, mezi oběma národy již léta existují nestálé vztahy.

V říjnu 2018 premiér Benjamin Netanjahu nečekaně navštívil Omán a zdálo se, že mezi těmito zeměmi dochází k oteplování vztahů.

Později ministr Israel Katz navštívil také Omán, kde představil plán výstavby železnice mezi Izraelem, Jordánskem, Saúdskou Arábií a Perským zálivem.

Omán v minulosti nabídl, že bude hrát roli při zprostředkování rozhovorů mezi Izraelem a Palestinskou samosprávou, jak Albusaidi naznačil v rozhovoru pro Al-Monitor.

Autor: Elad Benari, 17. června 2023

17.06.2023 09:16 Kristýna Kupková116Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.