Praha Jeruzalém

Výbor Evropského parlamentu pro zahraniční věci hlasoval pro podporu vyšetřování válečných zločinů Izraele Mezinárodním trestním soudem a požaduje propuštění vězněných palestinských teroristů.

Autor: David Rosenberg, World Israel News, 28. června 2023

Vlivný zahraniční výbor parlamentu Evropské unie ve středu hlasoval pro podporu výzev, aby EU pomohla Mezinárodnímu trestnímu soudu při stíhání Izraele za údajné válečné zločiny.

Zahraniční výbor Evropského parlamentu hlasoval v poměru 42:24 a devět poslanců se zdrželo hlasování, aby podpořil rezoluci navrženou europoslancem Evinem Incirem, členem Švédských sociálních demokratů a zpravodajem pro doporučení týkající se vztahů Evropské unie s Palestinskou samosprávou.

Usnesení, o němž bude příští měsíc hlasovat celý Evropský parlament, vyzývá Evropskou unii, aby „zvážila cílená opatření EU zaměřená konkrétně na rozšiřování osad na Západním břehu Jordánu“, posílila své vazby s Palestinskou samosprávou a vytvořila Radu přidružení, která by usnadnila dialog s Ramalláhem.

Rezoluce zejména vyzvala Evropskou unii, aby prosazovala „zásadu právního rozlišování mezi územím Státu Izrael a územími okupovanými od roku 1967, která se důsledně uplatňuje v celém rozsahu dvoustranných vztahů EU s Izraelem“.

Kromě toho rezoluce Incir požaduje, aby Izrael propustil „všechny politické vězně“, včetně členů teroristických skupin, které jsou na černé listině, jako je Hamás, Palestinský islámský džihád a Lidová fronta pro osvobození Palestiny.

V návrhu schváleném výborem evropští zákonodárci obvinili Izrael z „válečných zločinů a zločinů proti lidskosti spáchaných na okupovaných palestinských územích“ a vyzvali Evropskou unii, aby se „zavázala pomoci Mezinárodnímu trestnímu soudu a jeho žalobci pokročit ve vyšetřování a stíhání“.

Mezi údajné izraelské zločiny, které rezoluce uvádí, patří zadržování finančních prostředků Palestinské samosprávě kvůli jejím stipendiím pro teroristy – tzv. zákon „pay-to-slay“ – a prosazování stavebních zákonů v oblasti C v Judeji a Samaří.

Dále rezoluce vytkla USA, Guatemale a Kosovu přesunutí jejich velvyslanectví do Jeruzaléma a uvedla, že zákonodárci „litují jednostranných rozhodnutí některých států uznat Jeruzalém jako nedělitelné hlavní město Izraele a přesunout svá velvyslanectví“.

Poté, co výbor odhlasoval podporu jeho rezoluce, Incir uvítal to, co nazval „historickým rozhodnutím“.

„Palestinci žijí pod okupací již více než 50 let,“ uvedl poslanec na Twitteru. „(EU) musí posílit spolupráci s (Palestinskou samosprávou), pomoci lidem a jednat s cílem ukončit okupaci. (Palestinská) samospráva má také odpovědnost za podporu (demokracie) a reforem.“

29.06.2023 05:19 Daniel Žingor184Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.