Praha Jeruzalém

„Ti, kteří sdílejí náš názor, že Jeruzalém je věčným hlavním městem židovského státu, musí spojit své síly,“ říká izraelská ministryně zpravodajství.

Autor: Širit Avitan Cohen, Israel Hayom prostřednictvím JNS, 5. června 2023

Členové aliance Evropských konzervativců a reformistů přijeli o víkendu do Izraele, aby v Jeruzalémě uspořádali jednu ze dvou výročních konferencí této skupiny.

Přestože je ECR (jejímž členem je i izraelská strana Likud) součástí Evropského parlamentu, nesouhlasí s postojem Bruselu, že by Evropská unie neměla uznat město za hlavní město Izraele. Žádná země EU totiž doposud nepřesunula své velvyslanectví do Jeruzaléma.

Aliance má 66 členů ze 14 stran z celého světa. Její předsedkyní je italská premiérka Giorgia Meloniová, která je známá svými vřelými vztahy s Izraelem a která jen před několika měsíci obdržela oficiální žádost izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby zvážila přesun italského velvyslanectví do Jeruzaléma.

Přestože izraelské ministerstvo zahraničí bojkotuje některé členské strany ECR, které jsou krajně pravicové, rozhodla se aliance podle jednoho z představitelů ECR uspořádat svou akci i přesto v Izraeli.

Generální tajemník ECR Antonio Giordano na nedělní konferenci odhalil některé z tlaků, které byly na alianci vyvíjeny, aby do Izraele nepřijela:

„Když jsme se krátce po dubnovém útoku rozhodli uspořádat výroční akci v Jeruzalémě, byli jsme dotázáni, zda jsme si tímto rozhodnutím jisti. Naše odpověď byla rozhodná: Když ne teď, tak kdy?“

„Pravicově smýšlející lidé jsou navzájem solidární ne tehdy, když mají moc, aby se o ni podělili, ale když je třeba stát při přátelích v nesnázích,“ řekl.

Během víkendu byli delegáti aliance jménem Likudu přijati izraelskou ministryní pro zpravodajské služby Gilou Gamliel a navštívili také jeruzalémská svatá místa.

„Ti, kteří sdílejí náš názor, že Jeruzalém je věčným hlavním městem židovského státu, musí spojit své síly,“ řekla Gamliel delegátům aliance. „Musíme jednat aktivně, abychom zachovali status Jeruzaléma.“

06.06.2023 05:16 Daniel Žingor159Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.