Praha Jeruzalém

Ukrajinský velvyslanec v Izraeli Jevgenij Kornijčuk vyzval Izrael, aby jeho výroky odsoudil.

Od: World Israel News, 17. června 2023

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek prohlásil, že ukrajinský vůdce Volodymyr Zelenskyj, který je Žid, je „ostudou“ židovského národa.

„Mám mnoho židovských přátel,“ řekl Putin na každoročním ekonomickém fóru v Petrohradě. „Říkají, že Zelenskyj není Žid, že je ostudou židovského národa.“

„To není vtip ani pokus o ironii, protože dnes jsou neonacisté postaveni na piedestal patřící ukrajinským hrdinům, kteří pokračovali v díle Adolfa Hitlera. V holocaustu bylo vyhlazeno šest milionů Židů a jeden a půl milionu z nich bylo zabito na Ukrajině,“ tvrdil ve svém projevu.

Ukrajinský velvyslanec v Izraeli Jevgenij Kornijčuk vyzval Izrael, aby před návštěvou Zelenského manželky Oleny v Izraeli vydal odsouzení jeho výroků, které označil za „vypočítavý útok“.

„Musíme vzít v úvahu, že Putin se snaží podkopat vztahy mezi Izraelem a Ukrajinou před návštěvou manželky prezidenta Zelenského v Izraeli, přičemž tato prohlášení záměrně učinil před sobotou, která je pro Židy svatým dnem,“ řekl pro zpravodajský web Ynet.

„Očekáváme, že izraelská vláda Putinovy výroky důrazně odsoudí, protože pokud tak neučiní, může to vést k odložení nebo zrušení návštěvy manželky prezidenta Zelenského v Izraeli,“ dodal Korničuk. Zelenského manželka Olena Zelenská má do Izraele přijet příští týden.

„Zelenskij bere Putinova slova osobně. Putinovy výroky jsou antisemitské a zraňují židovský národ. Domnívám se, že Izrael by měl být hrdý na ukrajinského prezidenta, který je židovského původu a z celého srdce brání svou vlast.“

„Když kritizuje Zelenského, kritizuje také židovský národ. V tomto konfliktu patříme na stejnou stranu,“ dodal.

18.06.2023 04:59 Daniel Žingor154Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.