Praha Jeruzalém

Bidenova vláda byla obviněna z podkopávání vlastních sankcí proti Íránu.

Autor: Andrew Bernard, Algemeiner, 14. června 2023

Náměstkyně amerického ministra zahraničí pro blízkovýchodní záležitosti Barbara Leafová čelila v úterý na zasedání podvýboru Sněmovny reprezentantů pro zahraniční věci, který projednával žádosti administrativy o financování regionu v roce 2024, dvoustrannému grilování kvůli politice Bidenovy administrativy na Blízkém východě.

Reprezentant Brad Sherman (Demokrat za Kalifornii) obvinil Bidenovu administrativu z podkopávání vlastních sankcí proti Íránu tím, že Íránu umožnila přístup k mechanismu zvláštních práv čerpání Mezinárodního měnového fondu. Zvláštní práva čerpání drží centrální banky jako aktivum ke stabilizaci měny dané země, podobně jako když země drží americké dolary.

„Ekonomické sankce, které jednou rukou uvalujeme, vlastně plánujeme druhou rukou porazit,“ řekl Sherman. „To znamená, že MMF poskytuje Íránu zvláštní práva čerpání. Takže na jedné straně se snažíme překotně snížit (hodnotu) riálu, ale na mezinárodním fóru prostě jdeme a vycházíme… A pak pomůžeme financovat íránskou jadernou zbraň.“

Leafová uvedla, že se bude muset touto otázkou dále zabývat a vrátí se s odpovědí ohledně žádosti MMF o financování ze strany USA.

Na dotaz poslankyně Kathy Manningové (Demokratka za NY) ohledně zvěstí o nové jaderné dohodě s Íránem Leafová uvedla, že v mediálním ekosystému koluje „spousta dezinformací a spousta nesmyslů“.

Leafová dodala, že zatímco Bidenova administrativa stále usiluje o diplomacii s Íránem, aby jadernou otázku „vrátila do škatulky“, jaderná dohoda z roku 2015, Společný komplexní akční plán, „není aktivně na stole“.

Nejostřejší výměna názorů během úterního slyšení proběhla ohledně postoje administrativy vůči Saúdské Arábii. Reprezentant Gerry Connolly (Demokrat za Vayoming) označil výklad o nedávné návštěvě ministra zahraničí Antonyho Blinkena v Saúdské Arábii za „nepřijatelný“, neboť se v něm nezmiňuje o Džamálu Chášukdžím.

„Ten člověk byl zavražděn na saúdském konzulátu v Istanbulu a rozčtvrcen a nezaslouží si zmínku ve shrnutí rozhovoru mezi naším ministrem zahraničí a korunním princem Saúdské Arábie?“ ptá se. Connolly se zeptal. „To by pro mě – který jsem zastupoval pana Chášukdžího, byl to můj volič – a pro jeho rodinu a snoubenku naznačovalo, že se to jako záležitost mezi saúdskou vládou a vládou Spojených států zmenšilo, ne-li zcela vytratilo.“

„V žádném případě, pane kongresmane,“ odpověděla Leafová.

Leafová rovněž bagatelizovala otázku obnovení vztahů Saúdské Arábie s Íránem, které zprostředkovala Čína, s tím, že se nejedná o „sblížení“.

„Jen aby bylo jasno, nezprostředkovávali nic,“ řekla Leafová o roli Číny v dohodě. „Uspořádali schůzku, na níž Íránci a Saúdové vypracovali dohodu, v podstatě détente, Není to „usmíření“. Není to „sblížení“. Je to prostě uvolnění napětí.“

Connolly řekl, že celá Blinkenova návštěva Saúdské Arábie byla „znepokojující“.

„To, o čem se nehovořilo, co nebylo zdůrazněno, vede k domněnce, že se posouváme v otázkách, které jsou dosti zásadní,“ řekl. „A já bych předpověděl, že administrativa najde v tomto Kongresu mnohem větší odpor, pokud jde o vztah Saúdské Arábie a další poskytování vojenských zbraní, když se naše zájmy nesbližují, ale rozcházejí.“

15.06.2023 04:53 Daniel Žingor75Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.