Praha Jeruzalém

Zpráva izraelského ministerstva obrany minulý týden odhalila, že vývoz izraelských obranných technologií dosáhl v roce 2022 rekordní výše 12,5 miliardy dolarů.

Od: All Israel News 18. června 2023

Židovský stát údajně vyveze stovky starších modelů svých slavných tanků Merkava dvěma zahraničním armádám včetně jedné anonymní evropské země. Merkava je považována za jeden z nejlepších tanků na světě a je unikátně navržena tak, aby maximálně chránila posádku.

Yair Kulas, vedoucí Ředitelství pro mezinárodní obrannou spolupráci IDF, prozradil, že velký obchod, který zahrnuje stovky starých vyřazených tanků Merkava 2 a Merkava 3 z 80. a 90. let, má hodnotu milionů šekelů.

„Je tam potenciál několika set milionů šekelů. Svět se honí za systémy a výrobní procesy vyžadují čas a ne každý má čas čekat,“ řekl Kulas.

Tank Merkava, což hebrejsky znamená vozítko, existuje od 70. let minulého století a je dítětem generálmajora Israela Tala a inženýra Jisraela Tiltana. Od svého uvedení do služby před více než 40 lety tvoří páteř obrněného sboru Izraelských obranných sil.

Ačkoli dvě evropské země, které mají tanky Merkava nakoupit, nejsou výslovně jmenovány, někteří odborníci spekulují, že by jednou z nich mohla být Ukrajina.

Ukrajinská armáda, která je obrovsky početně převážená Ruskem, se v konfliktu spoléhá na tanky a další vojenské vybavení darované západními zeměmi včetně USA, Velké Británie a Německa.

Židovský stát však dosud nebyl ochoten poskytnout Ukrajině vojenské vybavení z obavy, že by to poškodilo složité a křehké rusko-izraelské vztahy. Kromě toho se Izrael obává, že by takový krok mohl ohrozit svobodu vojenských akcí Izraele v Ruskem kontrolovaném syrském vzdušném prostoru.

 V nedávném rozhovoru pro izraelský zpravodajský server Calcalist ředitel IDF Kulas naznačil, že Ukrajina by skutečně mohla být jednou ze dvou zemí, které by měly obdržet tanky Merkava.

„Evropské země Ukrajině pomáhají a dodávají jí systémy. Zásoby v těchto zemích se vyprazdňují, obnovují je nákupem modernějších a aktuálnějších systémů, a tady přichází ke slovu izraelský průmysl,“ řekl Kulas.

Zpráva izraelského ministerstva obrany minulý týden odhalila, že vývoz izraelských obranných technologií dosáhl v roce 2022 rekordních 12,5 miliardy dolarů.

19.06.2023 05:09 Daniel Žingor168Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

6 komentářů

 1. Jaromír Vykoukal

  19. 6. 2023

  Odpovědět

  Nevím jestli je zrovna toto to nejlepší co může Izrael udělat. Za peníze v Praze dům ale kdovíkde ty tanky nakonec skončí a je otázka jejich vhodnosti na evropská bojiště. Jsou to dobré mašiny. No s nad Izraelci vědí co dělají.

  • Daniel Žingor

   20. 6. 2023

   Odpovědět

   Mno... ještě není 100% jisté, že by to měla být Ukrajina - i když velmi pravděpodobné... Mělo by to logiku - reálné bojové nasazení...

   • Jaromír Vykoukal

    20. 6. 2023

    Odpovědět

    Žádnou logiku - tedy reálné bojové nasazení - to nemá. Merkavy jsou v bojovém nasazení už od roku 1982, kdy začala Operace mír pro Galileu. Byly u všech válek s Hizballahem i Hamasem. Pokud je pravda, že USA nařídili předat dělostřeleckou munici uloženou v Izraeli pro případ velké války na Blízkém východě, ztratil Izrael významný zdroj bojové síly. Pokud ty tanky jsou v bojové rezervě, je k nim i munice. A hlavně, ke každému takovému tanku má historicky minimálně dvě vycvičené osadky. V době, kdy hrozí těžký konflikt s Palestinskou autonomií a hlavně s Íránem, je zámysl tuto techniku dát pryč z mého zaujatého pohledu hovadina.

 2. Jaromír Vykoukal

  19. 6. 2023

  Odpovědět

  Ve článku je uvedeno doslova: Ukrajinská armáda, která má obrovskou převahu a početní převahu nad Ruskem, se v konfliktu spoléhá na tanky a další vojenské vybavení darované západními zeměmi včetně USA, Velké Británie a Německa. UKrajinci mají nad Ruskou federací převahu nebo je to jen chyba v překladu?

  • Aleš Kurečka

   19. 6. 2023

   Odpovědět

   V originále je "Vastly outgunned and outnumbered by Russia, the Ukrainian military has been relying...", tedy něco jako "Ukrajinská armáda, která je značně převýšená ve výzbroji i početně Ruskem, spoléhá...". Chyba bude v překladu :-(. Prosíme o opravu :-).

   • Daniel Žingor

    19. 6. 2023

    Odpovědět

    :) to mi uniklo... opraveno!

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.