Praha Jeruzalém

„Náš postoj je jasný: žádná dohoda s Íránem Izrael k ničemu nezavazuje,“ slibuje Netanjahu.

Od: All Israel News 18. června 2023

Podle nejmenovaného západního představitele je údajně jedním z klíčových cílů vznikající nové jaderné dohody Washingtonu s Íránem zablokovat případný izraelský vojenský úder proti zařízením jaderného programu Teheránu.

„Pokud se (Íránci) přepočítají, chceme se vyhnout potenciální silné izraelské reakci,“ řekl agentuře Reuters.

Sultanát Omán, který má vazby jak na Írán, tak na Západ, údajně působil jako prostředník při nedávných tajných jednáních mezi Bidenovou administrativou a režimem ajatolláhů v Teheránu.

Ačkoli dohoda není oficiální ani konečná, očekává se, že se jedná o prozatímní dohodu mezi Íránem a světovými mocnostmi. Podle tohoto představitele by Washington údajně upustil od sankcí vůči Teheránu ve výši téměř 20 miliard dolarů výměnou za to, že Írán zastaví obohacování uranu na úroveň 60 % čistoty. Toto procento čistoty je pod úrovní 90 % pro výrobu zbraní, ale zůstává výrazně nad úrovní 3,67 % stanovenou v kontroverzní íránské jaderné dohodě z roku 2015.

Kromě toho Washington údajně požaduje, aby Írán propustil americká rukojmí, ukončil zástupné útoky na americké dodavatele na Blízkém východě a zastavil vývoz balistických raket do Ruska.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nedávno Západ varoval, že žádná dohoda neomezí případný izraelský vojenský úder proti íránskému jadernému programu.

„Náš postoj je jasný: žádná dohoda s Íránem Izrael k ničemu nezavazuje,“ slíbil Netanjahu.

V nedělním projevu ke svému kabinetu izraelský premiér vyjádřil svůj nesouhlas s jadernou dohodou, která podle něj povede pouze ke vzniku íránských jaderných zbraní.

„Tento týden začínáme řadou misí a řadou úspěchů. Začnu těmito misemi: Naší první z nich je zastavit jadernou aktivitu Íránu. Našim americkým přátelům jsme opakovaně dali najevo, a dnes to udělám znovu, že jsme proti dohodám, především proti původní dohodě JCPOA (Joint Comprehensive Plan of Action), která Íránu pouze vydláždí cestu k bombě a naplní jeho kapsy stovkami miliard dolarů,“ prohlásil Netanjahu.

19.06.2023 04:53 Daniel Žingor112Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.