Praha Jeruzalém

Bývalý izraelský vyslanec ve Washingtonu řekl serveru World Israel News, že toto gesto nepředstavuje formální státní pozvání do Bílého domu.

Od: World Israel News, 17. července 2023

Americký prezident Joe Biden v pondělí večer poprvé po čtyřech měsících hovořil s premiérem Benjaminem Netanjahuem a izraelskému vůdci předal pozvání k setkání v USA, aniž by upřesnil, kde a kdy, jak uvedl úřad premiéra.

Premiér pozvání přijal a souhlasil s tím, že bude pracovat na koordinaci vhodného termínu, uvádí se ve zprávě.

Bývalý izraelský velvyslanec v USA Michael Oren sdělil serveru World Israel News, že toto gesto nepředstavuje formální státní pozvání do Bílého domu a místo toho se setkání pravděpodobně uskuteční na okraj nadcházejícího Valného shromáždění OSN v září.

„Pravděpodobný scénář je, že se tak stane v prostorách OSN,“ řekl Oren.

„Teď může Bibi říct, že byl pozván,“ řekl Oren a použil premiérovu přezdívku, „a Biden může říct, že ho nepozval.“

Podle Orena je Bidenovo rozhodnutí vynechat Netanjahua pravděpodobně ústupkem progresivní části jeho strany.

Rozhovor se uskutečnil den před odletem izraelského prezidenta Isaaca Herzoga na oficiální státní návštěvu Washingtonu.

Podle premiérova úřadu byl hovor popsán jako „vřelý a dlouhý“ a zaměřil se na posílení spojenectví mezi oběma národy, řešení hrozeb ze strany Íránu, rozšíření regionálního míru o Abrahámovské dohody a pokračování úsilí o klid a stabilitu v Judeji a Samaří.

Netanjahuova kancelář uvedla, že Biden byl informován o návrhu zákona o rozumnosti, který by měl být schválen příští týden. Izraelský premiér rovněž sdělil svůj záměr pěstovat široký veřejný konsenzus pro zbývající prvky soudní reformy, uvádí se v prohlášení.

Minulý týden v rozhovoru pro CNN Biden obešel otázku ohledně pozvání Netanjahua do Bílého domu a zmínil, že Herzog bude na návštěvě. „Netanjahu se stále snaží vyřešit problémy uvnitř své koalice,“ řekl Biden.

18.07.2023 05:13 Daniel Žingor78Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.