Praha Jeruzalém

Americký prezident má v úmyslu pozvat Netanjahua do Washingtonu do konce roku, požaduje však, aby reforma soudnictví byla přijata širokým konsensem.

Americký prezident Joe Biden hodlá do konce roku pozvat premiéra Benjamina Netanjahua na návštěvu Washingtonu, jeho podmínky pro návštěvu se však nezměnily, uvedl v pátek Channel 12 News.

Podle zprávy jsou Američané zmateni Netanjahuovým zmírněným návrhem reformy soudnictví, jak jej představil ve čtvrtek v rozhovoru pro The Wall Street Journal, a trvají na tom, aby reforma soudnictví byla schválena se širokým konsensem.

Představitel amerického ministerstva zahraničí řekl v pátek Channel 13 News, že „prezident Biden byl ve své pozici jasný, že doufá, že premiér Netanjahu bude usilovat o kompromis a pokroky pouze se širokou dohodou“.

Netanjahu ve čtvrtečním rozhovoru řekl, že již změnil několik věcí oproti původnímu návrhu reformy, včetně zrušení navrhované klauzule o přepisu, která by Knesetu umožnila přehlasovat rozhodnutí Nejvyššího soudu prostou většinou. Uvedl, že klauzule je mimo a nevrátí se ani s nadpoloviční většinou.

Izraelský předseda vlády listu The Wall Street Journal také řekl, že komise pro výběr soudců nezůstane ve své současné podobě, přesto se nezmění v rozsahu, který byl navržen v původním návrhu, což by koalici zajistilo podstatnou většinu ve výboru.

Američtí představitelé opakovaně vyjádřili názor, že jakékoli změny v reformě soudnictví v Izraeli by měly být provedeny se souhlasem vlády i opozice.

Zrovna minulý týden mluvčí Rady národní bezpečnosti USA řekl: „Prezident soustavně tvrdil, soukromě i veřejně, že takové zásadní reformy vyžadují širokou základnu podpory, aby byly trvalé a trvalé, a doufáme, že dojde ke skutečnému kompromisu.“

„Nakonec je na Izraelcích, aby našli nejlepší cestu vpřed. Ale jako blízcí přátelé Izraele je vyzýváme, aby dosáhli kompromisu s co nejširší základnou lidové podpory. Těšíme se na spolupráci s Izraelem při prosazování zájmů a demokratické hodnoty, které jsou jádrem našeho vztahu po celá desetiletí,“ dodala mluvčí.

Americký velvyslanec v Izraeli Tom Nides v úterý řekl, že nevěří, že Netanjahu pokročí s celým plánem reformy soudnictví jednostranně, protože reakce veřejnosti bude, jak uvedl, „dramatická“.

V březnu Biden velmi tvrdě kritizoval Izrael, když řekl, že je „velmi znepokojen“ děním ve světle reformy soudnictví a dodal: „Nemohou pokračovat touto cestou.“

Biden také dodal, že v nejbližší době nepozve premiéra Benjamina Netanjahua do Bílého domu.

Netanjahu později Bidenovi odpověděl a řekl: „Spojenectví mezi Izraelem a Spojenými státy je nerozbitné a vždy překonává občasné neshody mezi námi.“ Zdůraznil také, že „Izrael je suverénní země, která se rozhoduje podle vůle svého lidu a nikoli na základě tlaku ze zahraničí, včetně těch nejlepších přátel.“

01.07.2023 07:53 Kristýna Kupková108Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.