Praha Jeruzalém

Protesty blokují silnice a Ben-Gurionovo letiště poté, co návrh zákona prošel prvním čtením.

Od: All Israel News 11. července 2023

Demonstranti protestující proti soudním reformám zablokovali v úterý ráno silnice po celém Izraeli poté, co byl schválen návrh zákona o omezení soudního přezkumu. Návrh zákona o normách rozumnosti prošel v pondělí v noci prvním čtením v plénu Knesetu poměrem hlasů 64 ku 56.

Izraelská policie použila vodní děla, aby rozehnala skupinu demonstrantů, kteří blokovali frekventovanou izraelskou dálnici Route 1 mezi Tel Avivem a Jeruzalémem.

Skupina veteránů z jomkippurské války z roku 1973 byla rovněž vyvedena z Ben-Gurionova mezinárodního letiště v Tel Avivu poté, co se na protest shromáždila v příletové hale.

Skupina mávala izraelskými vlajkami, nesla balónky a zpívala izraelskou hymnu HaTikva.

„Rozhodli jsme se, že dnes ráno přijdeme pozdravit ty, kteří vstupují do Státu Izrael. Přišli jsme s květinami, balónky s izraelskou vlajkou a srdíčky a zazpívali jsme ne jednou, ale několikrát ‚HaTikvu‘ a pozdravili všechny cestující,“ řekl veterán Eyal Yaffe, který se protestu zúčastnil.

K veteránům se připojila protestní skupina žen „Budujeme alternativu“, z nichž mnohé měly na sobě kostýmy z „Příběhu služebnice“.

V Herzliji skupina protestujících pálila pneumatiky uprostřed rušné křižovatky, než je rozehnala izraelská policie.

Kromě toho se v úterý ráno začala před budovou Knesetu v Jeruzalémě shromažďovat malá skupina protestujících, další protesty jsou plánovány během dne v různých městech po celém Izraeli v rámci akce, kterou místní média označují jako „Den odporu“.

V době vydání článku izraelská policie oznámila, že zatkla 42 protestujících za rušení nočního klidu.

Šéf odborového svazu Histadrut vyzval premiéra Benjamina Netanjahua, aby „zastavil chaos“, a potvrdil, že je připraven jednat.

„Zastavte co nejdříve šílený chaos v izraelské společnosti. Míč je na vaší straně. Až situace dospěje do krajnosti a všechny ostatní cesty budou vyčerpány, zasáhneme a využijeme své moci,“ uvedl šéf odborů Arnon Bar-David.

V březnu Histadrut vyzval ke generální stávce poté, co Netanjahu propustil izraelského ministra obrany Yoava Gallanta. Stávka a protesty po Gallantově propuštění vedly Netanjahua k tomu, že dočasně zastavil legislativní reformu soudnictví, aby mohl pokračovat v jednáních. Tato jednání zatím nepřinesla žádné hmatatelné výsledky.

Návrh zákona o normách přiměřenosti se ještě dnes vrátí do výboru Knesetu pro ústavu, právo a spravedlnost, aby se připravil na druhé a třetí čtení v budově parlamentu.

Koalice se snaží schválit návrh zákona před uplynutím lhůty na konci července.

12.07.2023 05:19 Daniel Žingor103Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.