Praha Jeruzalém

Aktualizovaný postoj Jeruzaléma se „odrazí ve všech příslušných aktech a dokumentech izraelské vlády“, uvedl král Mohamed VI.

Od: JNS, 17. července 2023

Izrael oficiálně uznal marockou svrchovanost nad sporným regionem Západní Sahary, prohlásil v pondělí izraelský premiér Benjamin Netanjahu v dopise adresovaném panovníkovi království, králi Mohamedovi VI.

Ministerstvo zahraničí zprávu potvrdilo na Twitteru. „Vítám oznámení premiéra Netanjahua o uznání svrchovanosti Maroka nad Západní Saharou,“ napsal ministr zahraničí Eli Cohen a dodal, že tento krok „posílí vztahy mezi zeměmi“.

Aktualizovaný postoj Jeruzaléma se „promítne do všech příslušných aktů a dokumentů izraelské vlády“, prohlásil král Mohamed VI.

Izrael se rovněž zavázal, že se o své rozhodnutí podělí s „Organizací spojených národů, regionálními a mezinárodními organizacemi, jichž je Izrael členem, a se všemi zeměmi, s nimiž udržuje diplomatické vztahy“, uvedl panovník.

Netanjahu podle Maroka informoval, že jeho vláda v rámci tohoto kroku zvažuje otevření konzulátu v pobřežním městě Dakhla.

Během návštěvy Rabatu minulý měsíc předseda Knesetu Amir Ohana podpořil marockou suverenitu nad Západní Saharou.

„Izrael by měl směřovat k tomuto cíli a uznat marockou Saharu stejně jako náš nejbližší spojenec Spojené státy,“ řekl Ohana na tiskové konferenci v hlavním městě. „Tento cíl jsem podporoval a prosazoval.“ Bývalý prezident Donald Trump nejprve uznal marockou vládu nad Západní Saharou výměnou za částečné zlepšení vztahů království s židovským státem.

18.07.2023 05:21 Daniel Žingor87Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.