Praha Jeruzalém

Izraelská generální prokurátorka Gali Baharav-Miara vyzvala Nejvyšší soud v Jeruzalémě, aby zakročil proti zákonu, který vláda přijala v březnu a který brání soudní moci donutit úřadujícího premiéra k odstoupení, pokud je považován za nevhodného pro tuto funkci.

Od: All Israel News 26. července 2023

Baharav-Miara v úterý ve svém ojedinělém podání argumentovala, že základní zákon, jehož cílem je osobní prospěch jedné osoby, „obsahuje vážnou ústavní vadu“, která vyžaduje zásah soudu.

Nový zákon je všeobecně považován za zákon navržený ve prospěch izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, který je v současné době souzen ve třech různých soudních případech týkajících se korupce a porušení důvěry.

Premiérův právní zástupce na podání reagoval prohlášením, že generální prokurátorka „nesmí zasahovat do legislativy základních zákonů Knesetu způsobem, který by představoval bezprecedentní a mimořádný zásah soudu do ústavní role Knesetu jako ústavodárného orgánu“.

„Ctihodný soud nemá pravomoc zrušit aspekt Základního zákona a premiér se domnívá, že se jedná o otázku, která není spravedlivá,“ dodal Netanjahuův právník.

V březnu generální prokurátorka obvinila Netanjahua z nezákonného jednání, neboť porušil dohodu o střetu zájmů, kterou podepsal a která mu brání zasahovat do právních záležitostí v době, kdy je souzen.

Mezitím opoziční strana Ješ Atid a nevládní organizace Hnutí za kvalitní vládu v Izraeli v úterý předložily Nejvyššímu soudu petici, v níž nařídily ministru spravedlnosti Jarivu Levinovi, aby sestavil komisi, která volí obsazení soudcovských míst.

Ministr spravedlnosti údajně reagoval obviněním opozice z kladení právních překážek.

„Chtějí (opozice) jen věci znovu protahovat, aby mě Nejvyšší soud donutil svolat komisi pro výběr soudců,“ řekl Levin podle místního zpravodajského kanálu Channel 12.

27.07.2023 05:58 Daniel Žingor132Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.