Praha Jeruzalém

Člen španělské ska-punkové kapely Ska-P rozvinul palestinskou vlajku a přes ústa si přelepil maskovací pásku na znamení cenzury poté, co mnichovský státní zástupce zakázal píseň „Intifada“.

Autor: Ben Cohen, The Algemeiner, 17. července 2023

Stovky německých hudebních fanoušků při sobotním vystoupení španělské ska-punkové skupiny Ska-P na festivalu v Mnichově skandovaly „Svobodná Palestina“ a jeden z členů skupiny mával na pódiu obrovskou palestinskou vlajkou.

Skupina z Madridu čelila odporu proti svému vystoupení na festivalu Tollwood v německém městě kvůli své písni „Intifada“, kterou kritici označili za antisemitskou.

Mnichovské státní zastupitelství povolilo vystoupení uskutečnit, ale údajně zakázalo Ska-P hrát „Intifadu“. Na protest vedl zpěvák Ska-P Roberto Gañán Ojea dav k hlasitému skandování „Free Palestine“ (Svobodná Palestina), zatímco jeden z jeho spoluhráčů rozvinul palestinskou vlajku a přes ústa měl přelepenou maskovací pásku, která měla symbolizovat cenzuru.

Mluvčí festivalu německým médiím sdělil, že státní zástupce vydal pokyn, aby se „Intifáda“ nehrála, což však nebylo nezávisle potvrzeno. Tentýž zástupce potvrdil, že se s kapelou před koncertem sešel vyšší policejní důstojník, aby ji „upozornil“ na námitky vůči písni.

Minulý týden vyzvala koalice židovských, romských a levicových skupin ke zrušení mnichovského koncertu kapely, přičemž poukázala jak na text písně „Intifada“, tak na vystoupení člena kapely na pódiu oblečeného jako cikán držící křišťálovou kouli, což vyvolalo stereotyp, který uráží zastánce práv Romů.

Text písně „Intifada“ obsahuje verše: „Šest milionů Židů, kteří byli vyhlazeni tím nejstrašnějším způsobem imperialistickou genocidou fašistických armád, musíme se poučit z historie. Oběti se staly katy, všechno se to zvrtlo.“

V prohlášení koalice pro zákaz se argumentovalo tím, že píseň dělá z „židovských obětí šoa pachatele“ a v důsledku toho je „činí odpovědnými za ‚kolonizaci‘ Palestiny“.

V prohlášení, které Ska-P zveřejnili prostřednictvím svého účtu na Instagramu před koncertem, vyjádřili nedůvěru k obvinění z antisemitismu a zdůraznili, že kapela je „antisionistická“ a že by se tyto dvě věci neměly spojovat.

Volker Beck – předseda Společnosti německo-izraelského přátelství – již dříve skupinu obvinil z „nenávistných projevů“, konkrétně citoval verš z písně „Intifada“ o tom, že se židovské oběti holocaustu proměnily v „katy“.

„Podněcování k nenávisti není svobodou umění. Něco takového by nemělo mít v Mnichově jeviště,“ řekl Beck.

Uměleckou a hudební scénu v Německu v posledním roce sužují obvinění z antisemitismu. Mezi prominentní případy patřil festival současného umění Documenta 2022, na němž se objevila řada exponátů s hrubě antisemitskými tropy, a nedávné koncertní turné bývalého zpěváka skupiny Pink Floyd Rogera Waterse, významného stoupence kampaně za bojkot Izraele, který byl často obviňován z podněcování antisemitismu.

18.07.2023 05:35 Daniel Žingor156Zdroj: World Israel News

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.