Praha Jeruzalém

Analytik NYT tvrdí, že ho americký prezident pozval na schůzku, aby se ujistil, že je jeho postoj „všem Izraelcům naprosto jasný“.

Od: Israel National News 19. července 2023, 7:41

Vysoce postavený analytik Thomas Friedman ve středečním názorovém článku pro deník New York Times tvrdí, že americký prezident Joe Biden prosil premiéra Benjamina Netanjahua, aby neprosazoval vládní zákon o reformě soudnictví bez alespoň zdánlivého národního konsenzu.

Podle Friedmana byl prezidentem pozván do Oválné pracovny, aby se „ujistil, že Bidenův postoj je všem Izraelcům naprosto jasný“.

Friedman píše, že Biden je rozrušený ohledně stability a budoucnosti Izraele. „Jeho vzkaz izraelskému premiérovi a prezidentovi nemohl být jasnější: Prosím, zastavte to teď. Nepřijímejte nic tak důležitého bez širokého konsenzu, jinak něco pokazíte s izraelskou demokracií a se vztahem s americkou demokracií a možná už to nikdy nebudete moci získat zpět,“ poznamenal.

„Je to samozřejmě oblast, na kterou mají Izraelci silné názory, včetně neutuchajícího protestního hnutí, které ukazuje živost izraelské demokracie, jež musí zůstat jádrem našich dvoustranných vztahů,“ řekl prý Biden analytikovi.

„Hledání konsensu v kontroverzních oblastech politiky znamená věnovat tomu potřebný čas. Pro významné změny je to nezbytné. Takže mé doporučení izraelským představitelům je nespěchat. Domnívám se, že nejlepším výsledkem je pokračovat v hledání co nejširšího konsensu v této oblasti.“

Je třeba poznamenat, že Friedmanovy zprávy byly v minulosti shledány jako chybné. Ještě minulý týden analytik tvrdil, že americká administrativa hodlá přehodnotit své vztahy s židovským státem, což izraelští i američtí představitelé popřeli.

Během úterního rozhovoru Biden izraelskému prezidentovi Isaacu Herzogovi řekl, že pondělní rozhovor mezi ním a premiérem Netanjahuem byl dobrý, a dokonce jej označil za „srdečný a konstruktivní“.

20.07.2023 05:41 Daniel Žingor144Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.