Praha Jeruzalém

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že je židovský stát velmi znepokojen „projevy a vlnami antisemitismu, které zaplavují Francii“ v souvislosti s probíhajícími nepokoji, jejichž součástí byl i vandalský útok na památník z druhé světové války.

Od: All Israel News 3. července 2023

„Jsme svědky útoků proti židovským cílům a tyto útoky odsuzujeme,“ řekl Netanjahu během nedělního zasedání vlády v Jeruzalémě. „Podporujeme francouzskou vládu v jejím boji proti metle antisemitismu,“ dodal izraelský premiér.

Francie zažila šest nocí rozsáhlých nepokojů poté, co policie zastřelila sedmnáctiletého muslimského přistěhovalce Nahela M. na pařížském předměstí Nanterre. Výtržníci způsobili škody na infrastruktuře, zapalovali auta a střetli se s policejními silami v mnoha přistěhovaleckých čtvrtích francouzských měst.

Francouzské úřady nasadily 45 000 policistů, aby násilné nepokoje zvládly, a v posledních dnech údajně zatkly více než 3 000 výtržníků.

Francouzští Židé, kteří čítají asi půl milionu lidí, jsou v současnosti největší židovskou komunitou v Evropě. Zároveň je Francie domovem největší muslimské menšiny v Evropě, která čítá 6-7 milionů osob, což představuje asi 10 % celkové populace Francie. Muslimští přistěhovalci sehráli v posledních letech neúměrnou roli ve vlnách antisemitismu ve francouzských městech.

Mnoho francouzských Židů sdílí své obavy, že se budou opakovat rozsáhlé antisemitské útoky, které se Francií prohnaly v roce 2014. Zdá se však, že současné muslimské nepokoje jsou namířeny proti francouzské společnosti obecně.

„V roce 2014 jsem se bál jako Žid . Tentokrát se bojím jako Francouz,“ řekl Jonathan C., francouzský Žid žijící na pařížském předměstí Sarcelles, kde žije velký podíl židovských a muslimských obyvatel.

04.07.2023 05:49 Daniel Žingor111Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.