Praha Jeruzalém

Tiša b’Av je postní den, který připomíná zničení obou židovských chrámů a všechny další tragické události, které Židy v historii postihly.

Od: Israel National News 26. července 2023, 22:42

Tisíce lidí se ve středu večer shromáždily u Západní zdi v Jeruzalémě v den Tiša b’av, kdy Židé oplakávají zničení obou Chrámů – Prvního a Druhého chrámu, aby si u místa zkázy přečetli Knihu nářků (Megillat Eicha) a přednesli kinot (elegie).

Tiša b’Av je postní den, který připomíná zničení obou židovských chrámů v Jeruzalémě a všechny další události, které Židy v průběhu dějin postihly.

V tento den, 9. dne židovského měsíce av, postihlo izraelský národ mnoho útrap, mezi nimi i pád města Bejtar, který znamenal konec Bar-Kochbova povstání proti Římanům. Téhož dne byli Židé vyhnáni ze Španělska.

Tiša b’Av je považován za jeden z nejpřísnějších postních dnů. Kromě jídla a pití mají Židé také zakázáno mýt se, mazat se (parfémy a krémy), nosit koženou obuv a mít manželské vztahy.

Na Tiša b’Av se Izraelci chovají tak, jako by truchlili nad blízkým příbuzným, který zemřel, a proto je zakázáno i studium Tóry, s výjimkou smutných témat, jako jsou knihy Jeremiáš a Pláč, příběhy o zkáze a podobně. Kromě toho je zakázáno sedět na židli.

Očekává se, že desítky tisíc lidí navštíví Západní zeď, poslední pozůstatek Chrámu postaveného v roce 516 př. n. l. a zničeného Římany v roce 70 n. l..

Na svatém místě i po celém světě budou Židé recitovat Kinnot, smutné básně o zničení Chrámu a dalších tragédiích, které postihly židovský národ.

27.07.2023 05:46 Daniel Žingor87Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.