Praha Jeruzalém

Ministr národní bezpečnosti vyzývá k jednotě a naléhá na Izrael, aby „ukázal správu“ místa.

Od: All Israel News 27. července 2023

Izraelský ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir způsobil ve čtvrtek další rozruch, když se rozhodl vystoupit na Chrámovou horu v Jeruzalémě na počest svátku Tiša b’Av.

Od loňského listopadu, kdy se stal ministrem vlády, navštívil Chrámovou horu ve Starém městě již potřetí.

První návštěva se uskutečnila v lednu a izraelská vláda byla za ni ostře odsouzena světovými představiteli.

Jeho druhá návštěva se uskutečnila v květnu pouhé dva dny po Dni Jeruzaléma.

Na této návštěvě ho doprovázeli ministr pro rozvoj Negevu a Galileje Jicchak Wasserlauf ze strany Židovská síla a poslanec Knesetu za stranu Likud Amit Halevi.

Během své návštěvy Chrámové hory Ben Gvir učinil prohlášení vyzývající k jednotě.

„V tento den, na tomto místě, je velmi důležité si uvědomit, že jsme všichni bratři. Pravicoví, levicoví, náboženští, sekulární, všichni jsme stejní lidé. Když se terorista podívá z okna, nerozlišuje mezi námi. Důležitá je jednota a láska k Izraeli,“ řekl Ben Gvir.

Vyzval také Izrael, aby zvýšil svou kontrolu nad Chrámovou horou.

„Toto místo je pro izraelský lid nejdůležitějším místem, kam se musíme vrátit a ukázat svou vládu.“

Wasserlauf po návštěvě zveřejnil na sociálních sítích vzkaz, v němž místo označil za „svaté místo izraelského lidu“.

„V tento den, více než kdy jindy – kéž je nám dopřáno úplné vykoupení a brzké vybudování Chrámu v našich dnech, Amen!“ dodal.

Palestinská a arabská média Ben Gvírovu návštěvu kritizovala, list Palestine Chronicle přinesl titulek: „Ben-Gvir znovu: Ministr extrémista vtrhl do mešity Al-Aksá“.

Mluvčí palestinské samosprávy Nabíl abú Rudeineh označil Ben Gvírovu návštěvu za „nebezpečnou“ a uvedl, že „přispívá k eskalaci situace“.

Mluvčí Hamásu Hazem Kassem označil Ben Gvírovu návštěvu za „eskalaci náboženské války, kterou okupace vede proti Jeruzalému a al-Aksá“.

Jordánské ministerstvo zahraničí návštěvu rovněž odsoudilo.

Mluvčí ministerstva Sinan al-Majali ve svém prohlášení uvedl: „Odsuzujeme příjezd izraelského ministra národní bezpečnosti na Chrámovou horu a do mešity Al-Aksá.“ Al-Majali rovněž varoval, že vpuštění „extremistů“ na místo by mohlo vést k dalším násilnostem.

„Vtrhnutí extremistů je příkladem nezákonného, zápalného a nehorázného kroku proti zákonu a historii. Izrael nemá nad okupovanou Palestinou žádnou svrchovanost. Pokračující izraelské provokace a porušování historie a práva by mohly vést k nové éře eskalace a násilí,“ uvádí se v prohlášení.

Velvyslanectví Spojených států v Jeruzalémě Ben Gvirův pobyt na Chrámové hoře kritizovalo.

„Spojené státy pevně stojí za zachováním historického statu quo, pokud jde o svatá místa v Jeruzalémě,“ uvedlo velvyslanectví v prohlášení. „Jakákoli jednostranná akce nebo rétorika, která tento status quo ohrožuje, je nepřijatelná.“

Jordánské království, Saúdská Arábie a Egypt odsoudily Ben Gvirovu přítomnost na Chrámové hoře a označily ji za „provokaci“.

Izraelská policie uvedla, že zatkla nejméně 16 židovských věřících a dva Araby za střety s policií a za vyvolávání výtržností.

Hebrejská média informovala, že během letošních návštěvních hodin vystoupilo na Chrámovou horu více než 1 700 Židů, což je výrazný nárůst oproti předchozím letům.

28.07.2023 05:34 Daniel Žingor108Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.