Praha Jeruzalém

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu pro izraelský Kan News uvedl, že pozval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua na návštěvu Ukrajiny, ale ten zatím nabídku odmítl.

Od: All Israel News 13. července 2023

V projevu na summitu NATO litevském hlavním městě Vilniusu Zelenskyj prozradil, že tři izraelští premiéři dosud odmítli navštívit hlavní město rozbouřené země.

„Pan Netanjahu byl pozván do Kyjeva… Další dva premiéry, kteří bývali před panem Netanjahuem, jsem pozval na Ukrajinu,“ uvedl Zelenskyj s odkazem na Naftaliho Bennetta a Jaira Lapida. „Zatím jsou premiéři různí – výsledek je stejný,“ dodal ukrajinský lídr.

Zelenskyj rovněž zopakoval své zklamání z toho, že představitelé židovského státu nadále nejsou ochotni poskytnout Ukrajině moderní protiraketový systém Iron Dome pro vzdušnou obranu.

„Žádali jsme na začátku války, výsledek je stejný jako u premiérů,“ řekl. „Uplynuly měsíce, žel bez výsledku.“

V únoru na Mnichovské bezpečnostní konferenci přirovnal ukrajinský vůdce Rusko ke Goliášovi a vyzval židovský stát, aby Ukrajině dodal své systémy protivzdušné obrany.

Zelenskyj ve své výzvě k pomoci izraelské vládě použil biblické odkazy.

„Nemáme jinou možnost než porazit ruského Goliáše. Být Davidem znamená bojovat a my bojujeme. Být Davidem znamená mít prak, abychom zvítězili,“ prohlásil ukrajinský prezident.

„Davidův prak od Izraele zatím nemáme, ale věřím, že je to jen dočasné,“ dodal Zelenskyj.

Téměř po půl roce se však Jeruzalém stále brání dodávkám své moderní vojenské techniky na Ukrajinu. Netanjahu a jeho předchůdci varovali, že dodávky zbraní na Ukrajinu by mohly narušit složité rusko-izraelské vztahy. Netanjahu navíc zdůraznil, že izraelské zbraně by mohly potenciálně skončit v rukou nepřátel židovského státu, včetně Íránu, který na Ukrajině spolupracuje s Ruskem.

14.07.2023 06:18 Daniel Žingor117Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.