Praha Jeruzalém

Francesca Albanese, která je v minulosti protiizraelsky zaujatá, obviňuje Izrael, že na palestinské Araby uvalil režim „apartheidu“.

Autor: Elad Benari 12. července 2023 5:33

Francesca Albanese, zvláštní zpravodajka OSN pro lidská práva na palestinských arabských územích, v úterý obvinila Izrael, že rozsáhlým zadržováním palestinských Arabů přeměnil palestinská arabská území na „vězení pod širým nebem“.

V rozhovoru s novináři v Ženevě, z něhož citovala agentura Reuters, Albaneseová prohlásila, že Izrael provádí rozsáhlé, systematické a svévolné zadržování palestinských Arabů od šestidenní války v roce 1967.

„Režim, který Izrael uvalil na Palestince – a který je standardně apartheidem – nelze definovat jinak než jako vězení pod širým nebem,“ prohlásila.

„Tím, že Izrael považuje všechny Palestince za potenciální bezpečnostní hrozbu, stírá hranici mezi svou vlastní bezpečností a bezpečností svého anektovacího plánu … Palestinci jsou považováni za vinné bez důkazů, zatýkáni bez soudního příkazu, velmi často zadržováni bez obvinění a soudu a v izraelské vazbě brutálně týráni,“ tvrdila Albaneseová.

Albaneseová se již dříve dostala pod palbu kritiky kvůli své protiizraelské zaujatosti. V prosinci loňského roku vyšlo najevo, že v otevřeném dopise, který v roce 2014 zveřejnila na své stránce na Facebooku, pranýřovala USA a Evropu za jejich postup během operace Ochranné ostří a napsala: „Amerika a Evropa, z nichž jedna je podřízena židovské lobby a druhá pocitu viny za holocaust, zůstávají stranou a nadále odsuzují utlačované Palestince, kteří se brání jediným prostředkem, který mají (šílenými raketami), místo aby přiměly Izrael čelit svým mezinárodněprávním povinnostem.“

V jiném příspěvku z téhož roku, který byl mezitím skryt, se Albanese v komentářích namířených proti BBC kvůli jejímu zpravodajství o konfliktu zmínila o „izraelské lobby“ a chamtivosti Izraele.

Albanese později odmítla argumenty, že by komentáře o „židovské lobby“ byly antisemitské.

V únoru vyzvala dvoustranná skupina členů amerického Kongresu OSN, aby Albaneseovou odvolala poté, co odmítla odsoudit útok automobilem v jeruzalémské čtvrti Ramon, při němž byli zavražděni tři lidé.

V květnu zaslal italský senátor Giulio Terzi dopis italskému ministru zahraničí a mezinárodní spolupráce Antoniovi Tajanimu, v němž vyzval ke zvážení budoucnosti Albaneseové kvůli jejím kontroverzním výrokům na adresu Izraele.

Stálá mise Izraele při OSN v Ženevě v úterý Albaneseové výroky odmítla.

„Izrael neočekává žádné spravedlivé, objektivní nebo profesionální zacházení od této zvláštní zpravodajky, která byla vybrána kvůli svým zaujatým názorům proti Izraeli,“ uvedla mise v prohlášení pro agenturu Reuters. „Její mandát byl vytvořen pouze za účelem diskriminace Izraele a Izraelců“.

12.07.2023 05:33 Daniel Žingor114Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.