Praha Jeruzalém

Ratingová agentura rovněž potvrdila ekonomický výhled Izraele jako „stabilní“.

Od: All Israel News 14. srpna 2023

Ratingová agentura Fitch ve své nejnovější zprávě potvrdila Izraeli ratingové hodnocení A+ se stabilním ekonomickým výhledem a potvrdila tak podobný rating z března.

„Rating ‚A+‘ Izraele vyvažuje diverzifikovanou, odolnou ekonomiku s vysokou přidanou hodnotou a silné vnější finance proti relativně vysokému poměru vládního dluhu k HDP, přetrvávajícím bezpečnostním rizikům a historii nestabilních vlád, která brání tvorbě politik,“ vysvětlila agentura Fitch.

„Původní vládní balíček reforem soudnictví byl zmírněn, ale zůstává velmi kontroverzní a čelí silné opozici občanské společnosti a politiků,“ upozornila agentura Fitch ve svém hodnocení možných ekonomických dopadů reforem izraelské vlády v oblasti soudnictví.

Úvěrová agentura vysvětlila, že reformy by mohly mít dopad na úvěrové hodnocení Izraele, „pokud oslabení institucionální kontroly povede k horším výsledkům politiky nebo k přetrvávajícímu negativnímu sentimentu investorů či oslabí ukazatele správy věcí veřejných“.

Zpráva však podle všeho podpořila prohlášení koalice, že reformy nepovedou k masivní emigrační vlně z Izraele, a vysvětlila, že „současná opatření pravděpodobně nevyvolají podstatný odliv talentů a kapitálu v odvětví špičkových technologií“.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a ministr financí Bezalel Smotrich rozhodnutí pochválili, čímž potvrdili svůj postoj, že soudní reformy nepoškodí izraelskou ekonomiku, a to i přes opakovaná varování opozičních poslanců a ekonomů.

„(Rozhodnutí dokazuje) to, co jsme říkali po celou dobu – izraelská ekonomika je silná, stabilní a pevná. Izrael je dobrý pro podnikání. Ti, kdo v Izraeli investují, z toho mají prospěch. Zodpovědná a konzervativní politika, kterou provádí premiér Netanjahu a ministr financí Smotrich… dokazuje, že izraelská ekonomika je rozmanitá, má vysokou přidanou hodnotu a silné vnější finanční ukazatele,“ uvádí se v jejich společném prohlášení.

„Při zkoumání skutečných údajů o izraelské ekonomice je výsledný obraz opačný, než se někteří snaží vytvořit prostřednictvím falešných panických kampaní v mediálním prostoru.“

Netanjahu přidal varování nepřátelům Izraele, aby si vnitřní rozpory nevykládali jako známku slabosti.

„Máme nejen silnou ekonomiku, ale také silnou armádu. Ať si naši nepřátelé nepletou odolnost Izraele,“ řekl Netanjahu.

Jiné ratingové agentury opakovaně kritizovaly reformy soudnictví, přičemž agentura Moody’s v dubnu snížila výhled izraelské ekonomiky z pozitivního na stabilní kvůli „zhoršení správy Izraele“.

V červenci agentura Moody’s varovala, že nově přijatý zákon o rozumných standardech vytváří vysokou míru nejistoty na trhu, čímž se Izrael stává pro investory stále méně atraktivní.

Přední americká finanční agentura S&P Global v červenci rovněž varovala, že izraelské „spory ohledně soudních reforem budou nadále poškozovat izraelskou ekonomiku“.

15.08.2023 05:19 Daniel Žingor46Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.