Praha Jeruzalém

Pro schválení tehdy hlasovalo 16 z 18 ministrů.

Od: All Israel News 30. srpna 2023

Izraelský státní archiv ve středu, přesně 30 let od osudného dne, poprvé zveřejnil protokoly ze zasedání vlády, na kterém byly schváleny historické dohody z Osla.

Dohody mezi Izraelem a Organizací pro osvobození Palestiny (OOP), kterou Izrael do té doby považoval za nepřátelskou teroristickou skupinu, měly vytvořit rámec vedoucí ke konečnému řešení izraelsko-palestinského konfliktu.

První část dohod byla schválena na zasedání 30. srpna 1993 a později podepsána ve Washingtonu 13. září téhož roku.

Dohoda z Osla I, známá jako „Deklarace zásad o prozatímním samosprávném uspořádání“, měla vytvořit přechodný palestinský zákonodárný orgán, který by spravoval Západní břeh Jordánu a pásmo Gazy a který by byl následně zmocněn k podpisu trvalé mírové dohody s Izraelem.

Kompletní soubor protokolů má 81 stran, přičemž jeho části zůstávají z důvodu státní bezpečnosti utajeny a nebudou zveřejněny dalších 20 až 60 let.

Z odtajněné části protokolů, která byla až dosud „přísně tajná“, vyplývá, že pro schválení dohod hlasovalo 16 z 18 ministrů vlády.

Pouze tehdejší ministr vnitra Aryeh Deri, který v té době vedl ultraortodoxní stranu Šas, a Šimon Šetrit, tehdejší ministr hospodářství za Stranu práce, se zdrželi hlasování.

Z protokolů vyplývá, že izraelská vláda schválila dohody navzdory značné skepsi a obavám ohledně jejich šancí na úspěch, jakož i četným bezpečnostním problémům.

Tehdejší premiér Jicchak Rabin poznamenal, že vidí jako možné jak pozitivní, tak negativní výsledky, ale zdůraznil, že dohoda bude mít „reverzibilní charakter“.

Ehud Barak, tehdejší náčelník generálního štábu Izraelských obranných sil, varoval, že dohoda má „více děr než švýcarský sýr“, ale nakonec byl vládou přehlasován.

31.08.2023 05:37 Daniel Žingor120Zdroj: All Israel news

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.