Praha Jeruzalém

Batševa Nigriová, učitelka mateřské školy a matka tří dětí, byla zastřelena o den dříve.

Od: JNS, 22. srpna 2023

Izraelské síly v úterý zatkly dva Palestince podezřelé z podílu na teroristické vraždě izraelské ženy z předchozího dne.

Podezřelí, jmenovitě Mohammed a Sarker Šantirovi, byli dopadeni v Hebronu spolu s puškou M-16, která byla pravděpodobně použita při útoku.

Dvaačtyřicetiletá Batševa Nigriová, učitelka mateřské školy z Bejt Hagai, byla zabita, když teroristé zahájili palbu na její vozidlo na silnici 60 poblíž křižovatky Bejt Hagai. Další osoba, identifikovaná jako Aryeh Leib, byla při útoku vážně zraněna.

Leib je ošetřován v lékařském centru Soroka v Beerševě, kde je jeho stav stabilizovaný.

Nigriové dvanáctiletá dcera, jedno ze tří dětí, která byla v době útoku na zadním sedadle auta, zraněna nebyla.

Podle předběžného vojenského šetření bylo vozidlo zasaženo nejméně 22 střelami, další tři kulky dopadly poblíž.

Pohřeb Nigriové se konal v pondělí večer na regionálním hřbitově Guš Ecion ve Kfar Ecionu za účasti stovek truchlících.

Nigriové sestra Eliya ve své smuteční řeči uvedla, že Nigriová byla „tou nejzvláštnější sestrou, jakou jsem mohla mít“, a dodala, že byl „samé světlo a čisté srdce“ a „inspirací“.

„Celý život jsi překonávala všechny těžkosti a dokazovala si, kolik máš síly“.

„Kamkoli si přišla, všude jsi zářila. Byla si nakažlivá svou energií a radostí ze života,“ pokračovala a slíbila, že „zůstane silná a postará se o maminku, Eliho (manžela Nigriové) a tvé sladké děti“.

„Je to nepředstavitelná ztráta. Vždy jsi se dívala dopředu, s úsměvem a nekonečnou nadějí,“ uvedla tchyně Nigriové.

„Teroristé, kteří Batševu Nigriovou brutálně zavraždili, stráví zbytek svých dnů ve vězení. Přijmeme veškerá opatření k posílení naší bezpečnosti. Budeme pronásledovat a hledat naše nepřátele,“ prohlásil v úterý izraelský ministr obrany Yoav Gallant.

Bratři, kteří byli v pondělí večer zatčeni v Hebronu, byli operativci Hamásu, kteří chtěli zmírnit izraelský tlak na teroristické skupiny v oblasti Jeninu, sdělily JNS zdroje z Hebronu.

Bratři Šantirové byli mezi 32 Palestinci zatčenými v noci na dnešek při izraelských protiteroristických operacích v Judeji a Samaří.

Palestinské zdroje v Hebronu sdělily JNS, že teroristé Hamásu v Hebronu se „probouzejí“ pod vlivem rozhodnutí Hamásu provádět více útoků v Judeji s cílem zmírnit izraelský vojenský tlak na palestinské teroristické skupiny v Jeninu a severním Samaří.

Zdroje dodaly, že Sarker Šantir je bývalým vězněm bezpečnostních složek a že k výslechu byl zadržen také Akram Šantir, otec dvou dětí.

Zdroje TPS v Hebronu rovněž odmítly, že by se k činu přihlásily Brigády mučedníků Al-Aksá, které jsou napojeny na vládnoucí stranu Fatah v Palestinské samosprávě.

„Není to poprvé, co tato organizace přebírá odpovědnost za operace, které neprovedla,“ bylo sděleno TPS. „Děje se tak v rámci soupeření mezi palestinskými organizacemi o srdce ulice.“

V prohlášení zveřejněném v pondělí odpoledne se k útoku přihlásily Brigády mučedníků Al-Aksá, ozbrojená „milice“ frakce Fatah vůdce palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse.

Hamás vraždu pochválil a označil ji za „součást náboženské války o svatá místa a proti sionistickým projektům“ v Judeji a Samaří.

V pondělí večer obvinil izraelský premiér Benjamin Netanjahu Íránskou islámskou republiku z organizování nejnovějšího nárůstu palestinského terorismu.

„Nacházíme se uprostřed teroristického náporu, který je podporován, řízen a financován Íránem a jeho zmocněnci,“ řekl Netanjahu po vyhodnocení situace v blízkosti Hebronu.

Jeho komentář podpořil i šéf ústředního velení IDF generálmajor Jehuda Fox, který v pondělí prohlásil, že Izrael se nachází „uprostřed eskalace, vlny teroru, jakou jsme už dlouho nezažili“.

V sobotu palestinský terorista zastřelil dva Izraelce v Huwaře, která se nachází nedaleko Nábulusu v Samaří.

Oběti, šedesátiletý Šaj Silas Nigrekar a jeho osmadvacetiletý syn Aviad Nir, byli obyvateli Ašdodu.

V pondělí provedli příslušníci izraelské pohraniční policie zatýkací akci v Bejtě nedaleko Nábulusu (Šekemu) a zadrželi podezřelého z tohoto smrtícího teroristického útoku.

Začátkem tohoto měsíce palestinský terorista zabil v centru Tel Avivu 42letého Izraelce Chena Amira.

V roce 2023 dosud palestinští teroristé zabili v Izraeli 34 lidí (33 Izraelců a italského turistu) a spáchali v Judeji a Samaří téměř 200 střeleckých útoků.

23.08.2023 05:23 Daniel Žingor221Zdroj: United with Israel

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.