Praha Jeruzalém

Archeologové si nejsou jisti účelem masivní a ne zcela odkryté stavby.

Od: All Israel News 19. srpna 2023

Archeologové při vykopávkách v Tel Šimronu v Jezreelském údolí odkryli dlouhou, dobře zachovalou klenutou chodbu z doby před přibližně 3 800 lety, tedy zhruba z doby biblického Abraháma.

Klenutá chodba, která se vyznačuje použitím korbelových hliněných cihel, je součástí mohutného komplexu na vrcholu telu, který archeologové zatím plně neprozkoumali.

Komplex je velký asi jako olympijský plavecký bazén a zabírá plochu přibližně 1 200 metrů čtverečních.

Chodba je pozoruhodně zachovalá, zejména proto, že cihly vysušené na slunci jsou obvykle křehké a často nepřežijí dlouhou dobu.

Zaoblené oblouky ještě nebyly známy, a tak se k vytvoření zvýšených prostor používaly korbele, protože jednotlivé cihly nebo kameny se postupně kladou dovnitř, dokud se nesetkají.

Prof. Mario Martin, spoluvedoucí vykopávek, uvedl, že korbelové stavby byly v tomto období v Mezopotámii a Levantě běžné.

„Přesto nemá plně zachovaná chodba z hliněných cihel s tímto typem valené klenby obdoby. Takové stavby z nepálených hliněných cihel se téměř nedochovaly,“ poznamenal Martin.

„Když jsme začali kopat, zjistili jsme, že tento prostor mezi hliněnými cihlami je vyplněn štěrkem, což je velmi neobvyklé, takže jsme začali štěrk odstraňovat,“ řekl profesor archeologie Daniel Master z Wheaton College, spoluvedoucí vykopávek.

Štěrk byl záměrně umístěn někdy krátce po výstavbě komplexu a chodby.

Master vysvětlil, že zasypání komplexu a chodby umožnilo jejich zachování a zároveň podpořilo a ochránilo křehké hliněné cihly.

„Hloubili jsme dál a dál a zachovaly se v hloubce jednoho metru, pak dvou metrů, tří metrů a čtyř metrů,“ řekl Master. „Tato struktura byla zcela neporušená a najednou jsme si uvědomili, že máme co do činění se základy budovy nebo nástavbou, která byla postavena v horní části lokality.“

Podlaha a schody chodeb, které byly rovněž zhotoveny z hliněných cihel, vykazují malé opotřebení, což archeology vede k závěru, že místo nebylo příliš často využíváno.

Neporušená nádoba ze střední doby bronzové, známá jako miska z Naharie, umožnila archeologům datovat komplex do střední doby bronzové. Nádoba má sedm pohárů a pravděpodobně se používala při nějakém druhu rituální oběti.

Vzhledem k tomu, že naharijské mísy byly v minulosti nalezeny na kultovních místech, tým se domnívá, že monumentální komplex pravděpodobně plnil kultovní funkci.

Jeden konec chodby vede postupně hlouběji do podzemí a ústí do monumentálního oblouku.

Druhý konec, vedoucí z komplexu, mají archeologové prozkoumat v příští sezóně.

„Budeme muset kopat z druhé strany dolů, abychom se pokusili dostat k tomu, k čemu tato chodba vede shora,“ řekl Master.

Vykopávky v Tel Šimronu jsou společnou expedicí Wheaton College v Illinois a Tel Avivské univerzity a probíhají od roku 2017.

20.08.2023 05:45 Daniel Žingor98Zdroj: All Israel news

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.