Praha Jeruzalém

Libyjská ministryně zahraničí byla nucena uprchnout ze země po oznámení z Jeruzaléma, že se setkala s vysokým izraelským diplomatem, aby projednali normalizaci vztahů mezi Jeruzalémem a Tripolisem.

Autor: Lauren Marcus, World Israel News, 28. srpna 2023

Libyjská ministryně zahraničí údajně uprchla do Turecka poté, co oznámení jejího izraelského protějšku, že se oba setkali, vyvolalo v severoafrické zemi rozsáhlé nepokoje.

Izraelský ministr zahraničí Eli Cohen v neděli v bombastickém prohlášení oznámil, že minulý týden na schůzce s libyjskou ministryní zahraničí Nadžlou Mangoushovou jednal o možné normalizační dohodě mezi Jeruzalémem a Tripolisem.

V prohlášení poděkoval italskému vysokému diplomatovi za zprostředkování schůzky a uvedl, že se dvojice osobně setkala v Římě.

Zdá se však, že Cohenův úřad toto prohlášení před triumfálním zveřejněním v médiích nekoordinoval ani s Mangoushovou, ani s libyjskou vládou.

Na videozáznamech kolujících po sociálních sítích bylo vidět, jak Libyjci v reakci na tuto zprávu bouří v ulicích, pálí izraelské vlajky, mávají palestinskými vlajkami, pálí pneumatiky a blokují křižovatky.

Libyjský premiér Abdul Hamíd al-Dbeibeh rychle oznámil, že Mangoushová byla suspendována z funkce ministryně zahraničí, a tvrdil, že se s izraelským představitelem setkala „neformálně“ bez vědomí jeho administrativy.

„To, co se stalo v Římě, bylo náhodné a neoficiální setkání během schůzky s jeho italským protějškem, které nezahrnovalo žádnou diskusi, dohodu ani konzultaci,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení a zdůraznilo svou podporu Palestincům.

Prohlášení rovněž zdůraznilo, že Libye „zcela a absolutně odmítá normalizaci se sionistickou entitou“.

Podle zpráv hebrejskojazyčných médií se Mangoushová kvůli četným výhrůžkám smrtí skrývá a ze země uprchla do Turecka.

Kromě toho je nyní hledána k výslechu libyjskou agenturou pro vnitřní bezpečnost.

Několik izraelských opozičních politiků, včetně předsedy Národní jednoty Bennyho Gantze a předsedy labouristů Merava Michaeliho, vyzvalo Cohena po tomto diplomatickém přešlapu k rezignaci.

29.08.2023 05:10 Daniel Žingor249Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

3 komentáře

 1. Daniel Žingor

  30. 8. 2023

  Odpovědět

  Mno... na jiných serverech se o tom taky psalo, jako o diplomatickém selhání ze strany Izraele...

  • Jaromír Vykoukal

   11. 9. 2023

   Odpovědět

   Co už je to platné - takovou pitomost aby kraj světa pohledal.

 2. Jaromír Vykoukal

  29. 8. 2023

  Odpovědět

  Taky máte pocit, že se Cohen zachoval tak trochu jako idiot?

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.