Praha Jeruzalém

Podle nejnovější dohody Teherán propustí pět Američanů zadržovaných v Íránu, zatímco USA propustí blíže nespecifikovaný počet Íránců.

Od: World Israel News, 12. srpna 2023

Premiér Benjamin Netanjahu v sobotu vyjádřil silné námitky proti údajné dohodě o výměně vězňů mezi USA a Íránem, podle níž by Teherán výměnou za zmírnění sankcí omezil své aktivity v oblasti obohacování uranu.

„Postoj Izraele je znám,“ uvádí se v prohlášení Netanjahuova úřadu.

„Podle něj dohody, které nezruší íránskou jadernou infrastrukturu, nezastaví jeho jaderný program. Ve skutečnosti pouze poskytují íránskému režimu peníze, které pak půjdou íránským teroristickým zmocněncům.“

Jeho prohlášení následovalo po páteční zprávě listu The Wall Street Journal, která odhalila, že Írán „výrazně“ zpomalil hromadění obohaceného uranu. Současně Teherán uvedl, že dosáhl předběžné dohody s Washingtonem, na jejímž základě bude nakonec propuštěno z vazby pět zadržovaných Američanů v Íránu a neznámý počet Íránců vězněných v USA.

Dva izraelští představitelé v rozhovorech s deníkem The New York Times naznačili existenci rozsáhlejších dohod mezi USA a Íránem. Oba deníky rovněž upozornily na možné oživení diskusí zaměřených na íránský jaderný program.

13.08.2023 05:32 Daniel Žingor51Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.