Praha Jeruzalém

Americký prezident se snaží najít rovnováhu mezi podporou Izraele a kritikou izraelské vlády.

Od: All Israel News:, 10. srpna 2023

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena se ohradila proti tvrzení izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, že byl pozván na oficiální návštěvu Bílého domu.

Na dotaz ohledně tohoto setkání během telefonického brífinku mluvčí Rady pro národní bezpečnost USA John Kirby uvedl: „Stále předpokládáme, že se prezident s premiérem Netanjahuem setká někdy v druhé polovině letošního roku na podzim, a to někde ve Spojených státech.“

Někteří odborníci očekávají, že se Biden s Netanjahuem setká během nadcházejícího zářijového zasedání Valného shromáždění OSN, kterého se oba lídři účastní. Takové neoficiální setkání by však bylo považováno za méně významné než rozhovory v Bílém domě.

Netanjahu se snaží bagatelizovat míru napětí mezi jeho koalicí a Bidenovou administrativou.

Premiérův úřad popsal telefonát mezi Bidenem a Netanjahuem ze 17. července jako „vřelý“ a uvedl, že Biden pozval Netanjahua na schůzku.

Ohledně telefonátu se objevily protichůdné zprávy, přičemž na výpisu telefonátu z Bílého domu není pozvání uvedeno.

V rozhovorech pro ABC News a NBC News minulý měsíc Netanjahu zdůraznil své tvrzení, že byl pozván do Bílého domu.

Bidenova administrativa soustavně vyjadřuje své obavy z Netanjahuových koaličních partnerů a koaličních soudních reforem.

Mezitím někteří v Izraeli a USA tvrdí, že Biden hraje politické hry, podkopává Netanjahua a zároveň se údajně snaží vyjednat normalizační dohodu mezi Izraelem a Saúdskou Arábií.

Naposledy došlo k takovému záměrnému pozastavení vztahů na vysoké úrovni v roce 1975 za vlády tehdejšího amerického prezidenta Geralda Forda, kdy prezident a ministr zahraničí Henry Kissinger oznámili, že jejich administrativa „přehodnocuje“ své vztahy s Izraelem.

Nepřátelský postoj Bidenovy administrativy vůči Netanjahuovi spolu s Bidenovým slibem, že ze Saúdské Arábie udělá „stát vyvrhel“ kvůli porušování lidských práv, vyvolal skepsi ohledně snah USA vyjednat dohodu mezi saúdským královstvím a židovským státem.

Někteří analytici dokonce naznačují, že Bidenovo úsilí o dohodu je předvolební strategií, která má zlepšit jeho rating proti bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, který je v současnosti hlavním favoritem na republikánskou nominaci. Historické Abrahámovské mírové dohody byly podepsány za Trumpovy vlády v roce 2020 a jeho podpora dohodám je považována za klíčovou součást jejich ratifikace.

V této souvislosti někteří vnímají Netanjahuovo rozhodnutí navštívit amerického rivala Čínu jako ostrý vzkaz Bidenovi, který naznačuje, že se s ním chtějí setkat i další světoví lídři.

Jiní analytici tvrdí, že Biden se vystavuje politickému riziku, pokud Netanjahua příliš izoluje. Mnoho republikánských prezidentských kandidátů učinilo z Izraele klíčové téma své volební kampaně.

Bývalý americký viceprezident Mike Pence nedávno řekl: „Tato zaujatost demokratů, která trvá doslova desítky let, je snahou o mikromanagement toho, co se děje na domácí izraelské politické scéně, a to je špatně.“

11.08.2023 05:21 Daniel Žingor50Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.