Praha Jeruzalém

„Ukrajinská vláda nebude tolerovat ponižování svých občanů při vstupu do Izraele.“

Od: World Israel News, 20. srpna 2023

Ukrajina pohrozila Izraeli, že v reakci na izraelskou deportaci ukrajinských turistů uzavře své hranice pro izraelské poutníky mířící příští měsíc do Umanu na svátek Roš ha-šana.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na sobotním brífinku vyjádřil znepokojení nad zacházením s Ukrajinci, kteří žádají o vízum do Izraele. „Vyslechl jsem zprávu pohraniční stráže, ministerstva zahraničních věcí, rozvědky ohledně zacházení s našimi občany… Práva ukrajinských občanů musí být zaručena,“ řekl Zelenskyj.

Ukrajinský velvyslanec v Izraeli Jevgenij Kornijčuk při rozpracování této záležitosti potvrdil, že výroky byly namířeny proti Izraeli, což naznačuje možné následky.

„Ukrajinská vláda nebude tolerovat ponižování svých občanů při vstupu do Izraele,“ prohlásil Kornijčuk. „Je nemyslitelné… když na druhé straně izraelská vláda ponižuje naše občany, kteří do Izraele přijíždějí v rámci smlouvy mezi oběma zeměmi.“

Dále navrhl, aby se premiér Benjamin Netanjahu touto otázkou přímo zabýval, pokud chce zajistit, aby Izraelci měli i nadále přístup na Ukrajinu, zejména do města Uman.

„Je nemyslitelné, abychom museli vystupovat z cesty a hostit v Umanu desítky tisíc Izraelců s vysokým bezpečnostním rizikem a obrovským logistickým úsilím, zatímco izraelská vláda zneužívá naše občany, kteří přijíždějí do Izraele v rámci smlouvy mezi oběma zeměmi,“ řekl Kornijčuk.

Poslanec za Šas Moše Arbel, který v současnosti dohlíží na sektor vnitra i zdravotnictví, tato tvrzení vyvrátil. „Tvrzení o ponižování ukrajinských občanů při vstupu do Izraele zcela odmítám,“ řekl Arbel. „Izraelská imigrační politika vítá turisty z mnoha zemí… Obyvatelstvo a imigrační úřad vykonává svou zákonnou pravomoc.“

Dále zdůraznil pokračující partnerství mezi oběma národy a zmínil nedávnou spolupráci v oblasti zdravotnictví.

Úřad premiéra minulý pátek oznámil prodloužení zdravotního pojištění a pomoci ukrajinským uprchlíkům v Izraeli do konce roku. Toto rozhodnutí následovalo po dřívějších obavách ohledně možného ukončení zdravotních služeb pro ukrajinské uprchlíky, kteří přišli po vypuknutí konfliktu v Rusku zhruba před 18 měsíci.

Vrchní ukrajinský rabín Moše Asman toto rozhodnutí ocenil: „Blahopřeji svému příteli, premiéru Benjaminu Netanjahuovi… k vítanému rozhodnutí prodloužit sociální a zdravotní pomoc válečným uprchlíkům z Ukrajiny,“ ale vyzval izraelskou vládu, aby takovéto plány schvalovala dříve.

21.08.2023 06:02 Daniel Žingor302Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

3 komentáře

 1. Jaromír Vykoukal

  21. 8. 2023

  Odpovědět

  Na tomto článku je nejzajímavější to, že se nelze dovědět, co se tam vlastně stalo. Bylo by možno to rozvinout? Nebo to bylo v článku, který jsem přehlédl?

  • Daniel Žingor

   22. 8. 2023

   Odpovědět

   Čau - hledal jsem a úplně konkrétní událost nedohledal - na Arutz Sheva informují z 80% stejně, ale dodávají tam, že prý jde o snahu Ukrajiny vytřískat maximum z přicházejícího Rosh Hasana: https://www.israelnationalnews.com/news/375884

   • Jaromír Vykoukal

    22. 8. 2023

    Odpovědět

    NO to se dalo čekat. Ukrajinci si tak zvykli na bezuzdnou podporu, že stačí málo a začnou vydírat. Být Izraelci, poslal bych je do hajzlu. Stáhl lidi, ukončil podporu. Třeba by se probrali.. Stejně vždy hlasují v OSN proti Izraeli. Svého nepřítele podporuje jen trouba.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.