Praha Jeruzalém

Památkáři varují, že pokud nebude provedena obnova akvaduktu, může se zhroutit také zbytek stavby.

Starověký akvadukt na pláži v Cesareji se zhroutil ve čtvrtek v noci.

Na místo dnes ráno dorazili inspektoři Památkového úřadu a v neděli přijede tým Památkové správy Památkového úřadu, který zhodnotí škody. Část akvaduktu, která se dnes v noci zřítila, je přístavbou, která byla postavena za dob císaře Hadriána asi před 1870 lety.

Horní akvadukt Caesarea je jedinečný a impozantní ve své velikosti, kvalitě a složitosti stavby. Akvadukt je postaven na vrcholu oblouků, na kterých byl položen kanál, který vedl vodu z pramenů na jihu Karmelu do města Caesarea.

Akvadukty poskytovaly pitnou vodu městu, které bylo od 1. století našeho letopočtu do 7. století našeho letopočtu regionální metropolí. Stavba akvaduktů odráží změny, které se odehrály v rozměrech města Caesarea a v potřebě zásobování vodou v něm i v jeho sousedních oblastech.

„Naštěstí tu nebyli zraněni žádní lidé,“ říká Eli Escozido, ředitel památkového úřadu. „Upozorňujeme, předložili jsme podklady a plány, upozorňovali jsme na to, že situace je katastrofální a že panuje reálný strach ze zhroucení, opakovaně jsme se setkávali s majiteli pozemků, dokonce jsme nabídli financování některých prací s tím, že skutečně hrozí to nejhorší. Věřím, že nyní budeme již vyslyšeni,“ říká Escozido.

„My z památkového úřadu považujeme za vhodné při této příležitosti oznámit veřejnosti, že akvadukt do Akkonu, který je dlouhý asi 15 km, je v ještě akutněji nestabilním stavu a hrozí mu taktéž zhroucení,“ říká Ami Shahar, ředitel památkové péče Správy památkové péče.

Památkový úřad vyzývá Regionální radu a Caesarea Lake Development Company, aby naléhavě poskytly finanční prostředky na obnovu akvaduktu a stabilizaci zbývajících zbytků akvaduktu, které jsou nyní v ohrožení.

Autor: Israel National News, 18. srpna 2023

19.08.2023 09:29 Kristýna Kupková169Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.