Praha Jeruzalém

Kritici tohoto kroku tvrdí, že to íránskému režimu dodá odvahu zintenzivnit své úsilí o vývoj jaderných zbraní.

Od: All Arab News 22. srpna 2023

Americká vláda se rozhodla rozmrazit íránská aktiva v hodnotě 6 miliard dolarů v Jižní Koreji a převést je do švýcarské centrální banky.

Očekává se, že aktiva, která byla dříve zadržována v rámci sankcí Washingtonu proti režimu ajatolláhů, budou nakonec převedena Íráncům v rámci americko-íránské výměny vězňů.

Teherán nedávno souhlasil s propuštěním pěti zadržovaných amerických občanů výměnou za rozmrazení íránských aktiv v Jižní Koreji. Kromě toho Washington údajně také souhlasil s propuštěním řady íránských vězňů.

Izrael se rozhodně staví proti rozmrazení íránských aktiv a varuje, že to pouze podpoří pokračující íránské jaderné hrozby a vývoz terorismu.

„Postoj Izraele je známý. Ujednání, která nezruší íránskou jadernou infrastrukturu, nezastaví jeho jaderný program – a pouze mu poskytnou finanční prostředky, které půjdou teroristickým živlům sponzorovaným Íránem,“ varoval úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

Saíd Ghassemínežád, hlavní poradce FDD pro Írán a finanční ekonomiku, vyčetl Bidenově administrativě, že ustupuje íránskému režimu.

„Výrazné zvýšení vývozu a produkce íránské ropy je výsledkem politiky maximální ústupnosti této administrativy. Vzhledem k tomu, že finanční vliv Washingtonu na Teherán klesá, zastánci appeasementu tvrdí, že smíření s režimem je jedinou cestou, jak se vyhnout válce. Využívají tak krizi, kterou sami vyvolali, k ospravedlnění politiky, která podkopává národní zájmy USA,“ prohlásil Ghassemineiad.

Někteří odborníci se domnívají, že rozmrazení íránských aktiv by mohlo potenciálně usnadnit uzavření nové jaderné dohody s Teheránem. Kritici však tvrdí, že to íránský režim pouze povzbudí k tomu, aby zintenzivnil své úsilí o vývoj jaderných zbraní.

23.08.2023 05:04 Daniel Žingor56Zdroj: All Arab news

Klíčová slova

1 komentář

  1. Jaromír Vykoukal

    23. 8. 2023

    Odpovědět

    Neuvěřiteůlné se stává skutečností - USA si přejí zánik Izrale a nebo příšernou válku na Blízkém a Středním východě.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.