Praha Jeruzalém

Generál se ohrazuje proti vládní kritice IDF.

Od: All Israel News 21. srpna 2023

Krátce po pondělním teroristickém útoku u Hebronu, při němž byla zabita izraelská žena a jeden muž byl vážně zraněn, se generál IDF Jehuda Fox ohradil proti nové vlně kritiky, která přichází od členů vlády.

Generálmajor Fox, velitel Centrálního velitelství IDF, které je zodpovědné za bezpečnost v Judeji a Samaří, v pondělí pro Ynet News uvedl, že se Izrael nachází uprostřed „vlny teroru, jakou jsme už dlouho nezažili“.

Fox zdůraznil, že „IDF a bezpečnostní síly operují každý den ve vesnicích, centrech měst a uprchlických táborech, aby teror zmařily. Většinou jsme úspěšní, ale dnes a minulý týden jsme se ocitli v těžkém období a neměli jsme úspěch. Budeme pronásledovat nepřátele z Huwary, Hebronu a všech dalších míst a donutíme je za to zaplatit.“

Hamás a palestinský Islámský džihád jsou zodpovědné za nedávný nárůst teroristických útoků, zdůraznil Fox v reakci na členy koalice, kteří obviňovali IDF, že nedělá dost pro to, aby teroru zabránila.

„Nikdo nás neomezuje v činnosti ani v prostředcích. V uplynulém roce jsme zmařili mnoho teroristických útoků, a to jak v oblasti Hebronu, tak v severním Samaří,“ dodal Fox. Obě oblasti byly v poslední době ohnisky teroristické činnosti.

V reakci na druhý smrtelný teroristický útok během tří dnů požádal ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir o přesunutí příštího zasedání vládního kabinetu pro bezpečnost, které bylo naplánováno na 10. září, na příští neděli.

Již dříve se Ben Gvir připojil k některým svým koaličním kolegům, kteří kritizovali bezpečnostní politiku a označili ji za „příliš laxní“. Požadoval, aby se kabinet vrátil k politice rozsáhlých uzavírek vesnic a obléhání měst na Západním břehu Jordánu, stejně jako ke zvýšení počtu kontrolních stanovišť na silnicích.

V souvislosti s nedávným nárůstem teroristických útoků zahájili aktivisté na sociálních sítích kampaň za propuštění genmjr. Foxe, kterého považují za osobně zodpovědného za údajné selhání při zajišťování bezpečnosti izraelských osadníků v Judeji a Samaří.

Fox také hovořil o prvních výsledcích vyšetřování útoku u Hebronu z pondělního rána, při němž byla před očima své šestileté dcery zavražděna čtyřicetiletá Batševa Nigriová a devětatřicetiletý Aryeh Gottlieb byl těžce zraněn.

Podle Foxe vojáci na nedalekém armádním stanovišti okamžitě nepoznali, že došlo k teroristickému útoku, a proto na teroristy nestříleli. „Nerozpoznali operační situaci. Budeme to studovat, v tuto chvíli jsme na začátku…. Na první pohled to nevypadá, že by tady byl problém s vojáky,“ dodal.

Brigády mučedníků Al-Aksá se v pondělí přihlásily k odpovědnosti za útok, který organizace označila za „přirozenou reakci na zločiny a aroganci okupace“.

22.08.2023 06:08 Daniel Žingor124Zdroj: All Israel news

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.