Praha Jeruzalém

Ukrajinský prezident uvádí Izrael jako příklad, když říká, že ukrajinští občané se musí připravit na soužití vedle konfliktu s Ruskem.

Od: Israel National News 28. srpna 2023, 6:17

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli prohlásil, že ukrajinští občané se podle něj musí připravit na soužití vedle konfliktu s Ruskem, a jako příklad uvedl Izrael, informoval deník Haarec.

„Ukrajina musí pochopit, že v jednom nebo druhém okamžiku může zůstat sama,“ řekl Zelenskyj v rozhovoru s novinářkou Natalií Mosijčukovou, který byl zveřejněn na jejím kanálu na YouTube. „V určitém okamžiku se od nás může spojenec odpojit kvůli vnitřním záležitostem nebo dokonce kvůli volbám,“ vysvětlil.

„Musíme se s tím ale naučit žít, prostě se to naučit. Izrael je ve válce, záleží na tom, o které válce mluvíme. Jsme připraveni na velmi dlouhé období bojů bez ztráty lidí. Tak to může být. Minimalizovat počet obětí, jako je tomu například v Izraeli,“ pokračoval.

„Můžeme tak žít,“ pokračoval Zelenskyj, i když poznamenal, že pokud by se boje přesunuly na ruské území, bylo by to pro jeho zemi „značné riziko“, protože by mohla skončit „osamocená“.

Ukrajinský prezident rovněž uvedl, že věří, že Ukrajina získá bezpečnostní záruky podobné těm, které Spojené státy poskytují Izraeli.

„Se Spojenými státy pravděpodobně obdržíme přesně izraelský model, který zahrnuje zbraně, technologie, výcvik, financování a tak dále,“ řekl.

Rozhovor přišel několik dní poté, co USA oznámily, že v říjnu zahájí výcvik ukrajinských pilotů na stíhačky F-16.

Americký prezident Joe Biden na začátku tohoto roku prohlásil, že nevěří, že Ukrajina potřebuje letouny F-16, ale nakonec změnil názor a informoval vedoucí představitele skupiny G7, že USA podpoří společné úsilí se spojenci a partnery o výcvik ukrajinských pilotů na letouny F-16.

Minulý týden americký představitel uvedl, že Washington schválil vyslání stíhaček F-16 z Dánska a Nizozemska na Ukrajinu k obraně proti ruským útočníkům, jakmile bude dokončen výcvik pilotů.

28.08.2023 06:06 Daniel Žingor164Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

2 komentáře

 1. Jaromír Vykoukal

  28. 8. 2023

  Odpovědět

  Velmi střízlivý pohled na věc.

  • Daniel Žingor

   28. 8. 2023

   Odpovědět

   Mno oni ti Izraelci v těch zahraničních zprávách, které se týkají i nás bývají nesrovnatelně střízlivější a nezaujatější :)

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.