Praha Jeruzalém

Podle zdrojů listu Wall Street Journal Írán rozředil část svých zásob obohaceného uranu.

Od: Israel National News 11. srpna 2023 20:44

Írán výrazně zpomalil tempo, jakým hromadí obohacený uran blízký kvalitě zbraní, a rozředil část svých zásob, sdělili v pátek listu The Wall Street Journal lidé, kteří byli o této záležitosti informováni.

Tyto kroky by mohly pomoci zmírnit napětí ve vztazích s USA a umožnit obnovení širších rozhovorů o íránském jaderném programu.

Zpráva přichází den poté, co Írán propustil čtyři americké občany z vězení do domácího vězení, což je první krok v rámci plánované výměny vězňů, od které Washington očekává, že se nakonec vrátí domů.

Podle dohody získá Írán v případě propuštění amerických vězňů na svobodu přístup k miliardám dolarů z příjmů z ropy, které jsou pod americkými sankcemi drženy v Jižní Koreji.

Podle deníku The Wall Street Journal američtí a evropští představitelé Íránu sdělili, že pokud během léta dojde ke zmírnění napětí, budou otevřeni širším rozhovorům později v tomto roce, včetně rozhovorů o íránském jaderném programu.

Írán podepsal se světovými mocnostmi v roce 2015 jadernou dohodu známou jako Společný komplexní akční plán (JCPOA). V roce 2018 tehdejší americký prezident Donald Trump od dohody odstoupil a znovu uvalil na Teherán sankce.

Írán na Trumpovo odstoupení od jaderné dohody z roku 2015 reagoval omezením jejího dodržování. Bidenova administrativa však usilovala o návrat k dohodě a vedla s Íránem nepřímé rozhovory o návratu k jejímu dodržování.

Rozhovory se v září zadrhly poté, co strany nedosáhly dohody o prověrkách íránských jaderných aktivit ze strany MAAE. Nedávné zprávy však naznačily, že USA a Írán vedly nepřímé rozhovory o nové dohodě.

Později americký ministr zahraničí Antony Blinken popřel, že by mezi Bidenovou administrativou a íránskou vládou bylo dosaženo dohody o íránském jaderném programu.

„Žádná dohoda se nechystá, i když jsme nadále ochotni zkoumat diplomatické cesty,“ řekl Blinken.

Podle zprávy deníku The Wall Street Journal američtí představitelé doufali, že Teherán přestane hromadit 60 % obohacený uran jako jeden z řady deeskalačních kroků obou stran, mezi něž patří i dohoda o vězních.

Zdroje citované ve zprávě uvedly, že Írán v posledních týdnech naředil malé množství 60% obohaceného uranu a zpomalil tempo, jakým hromadí nový materiál. Zásoby Íránu se od května, kdy bylo zaznamenáno 114 kilogramů vysoce obohaceného uranu, zvýšily, ale Írán by mohl snadno naředit další množství vyrobeného 60% uranu, aby se dostal zpět na tuto úroveň. Zatím není jasné, zda to Teherán plánuje.

Ačkoli míra produkce obohaceného uranu v Íránu může kolísat z řady technických důvodů – včetně údržby jednoho ze dvou jaderných zařízení – skutečnost, že Írán naředil část vysoce obohaceného uranu, podle zprávy silně naznačuje, že pomalejší hromadění 60% materiálu je záměrné.

Nicméně i kdyby Teherán přestal hromadit materiál o obsahu 60 %, má dostatek tohoto materiálu na výrobu nejméně dvou jaderných bomb. Američtí představitelé letos uvedli, že Írán by mohl do několika měsíců vyrobit jadernou zbraň.

13.08.2023 05:24 Daniel Žingor49Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.