Praha Jeruzalém

Hamás se k demonstracím oficiálně nevyjádřil.

Od: All Arab News 31. července 2023

Tisíce Palestinců se v neděli večer shromáždily po celém pásmu Gazy na vzácném protestu proti špatným životním podmínkám na území ovládaném Hamásem.

Palestinské noviny Al-Haya informovaly o několika zraněných poté, co bezpečnostní síly Hamásu zaútočily na demonstranty obušky. Zpravodajský web tvrdil, že během protestů byla postřelena nejméně jedna osoba.

Přestože některá západní média uvádějí, že protesty se týkaly pouze životních nákladů, na některých nahraných videozáznamech bylo slyšet, jak protestující skandují proti Hamásu i Palestinské samosprávě.

Demonstrace proti vládě Hamásu jsou v Gaze velmi vzácné, protože tato skupina má pověst skupiny, která tvrdě potlačuje disidenty.

Protesty v Chán Júnisu začaly poté, co místní obecní rada nařídila demolici údajně nelegálně postavené rezidence.

Minulý čtvrtek obecní buldozer dům srovnal se zemí a jeho obyvatele Šádího Abú Katá rozdrtil.

Ještě téhož dne začaly protesty v Chán Júnisu a v následujících dnech začaly nové demonstrace i v dalších obcích.

Nedělní rozsáhlé protesty v různých obcích zřejmě alespoň částečně souvisely s účastí vedení Hamásu na nedělním summitu „národní jednoty“ v Egyptě.

V Káhiře se sešlo několik palestinských frakcí na summitu o usmíření, jehož cílem bylo projednat vytvoření nové palestinské národní rady prostřednictvím voleb nebo vytvoření přechodné národní rady, podobné vládě jednoty. Rozděleným frakcím se údajně nepodařilo dosáhnout dohody.

Na videozáznamech bylo vidět, jak demonstranti pálí vlajky Hamásu a odsuzují prezidenta Palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse a Ismaila Haníju, šéfa teroristické organizace Hamás, která působí v Gaze.

Protestující bylo slyšet skandovat „Lidé chtějí změnit režim“ a „Kde je elektřina, kde je palivo, Ya Haniya, Ya Abbas?“ a „Hanba těm, kteří jsou u moci“.

O protestech informovala některá palestinská média, avšak pouze ta, která sídlí na palestinských územích na Západním břehu Jordánu, známých také jako Judea a Samaří.

Jeden palestinský novinář, Walid Abdul Rahman, byl při monitorování protestů napaden bezpečnostními silami Hamásu.

Syndikát palestinských novinářů vydal prohlášení, v němž odsoudil zacházení s Rahmanem a upozornil na bránění novinářům, kteří se snaží o protestech informovat.

Hamás se k demonstracím oficiálně nevyjádřil.

01.08.2023 05:32 Daniel Žingor113Zdroj: All Arab news

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.