Praha Jeruzalém

„Rozhodně odmítáme jakékoli pokusy o zlehčování, zkreslování nebo ospravedlňování antisemitismu, nacistických zločinů proti lidskosti nebo historického revizionismu.“

Od: World Israel News, 11. září 2023

Více než stovka palestinských vědců odsoudila „ignorantské a odsouzeníhodné“ antisemitské žvásty prezidenta Palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse týkající se holocaustu a původu aškenázských Židů.

V otevřeném dopise, který byl v neděli rozeslán, signatáři z různých oblastí včetně akademiků, spisovatelů, umělců a aktivistů – převážně z USA a Evropy – Abbásovy „morálně a politicky odsouzeníhodné výroky“ odsoudili, informoval deník The Times of Israel.

Skupina Abbásovi vyčetla, že překrucuje historická fakta o holocaustu, a tvrdila: „Nacistická genocida židovského národa, která má kořeny v rasové teorii rozšířené v tehdejší evropské kultuře a vědě, se zrodila z antisemitismu, fašismu a rasismu. Rozhodně odmítáme jakékoli pokusy o zlehčování, zkreslování nebo ospravedlňování antisemitismu, nacistických zločinů proti lidskosti nebo historického revizionismu ve vztahu k holocaustu.“

Abbás, jehož doktorská disertační práce se zabývá popíráním holocaustu, vyvolal v Revoluční radě strany Fatah kontroverzi, když navrhl nepodloženou teorii – a klasický antisemitský přístup, že aškenázští Židé nepocházejí z Izraelitů, ale ze starověkého kmene zvaného Chazaři, a ergo nemohou být Semity. Dále tvrdil, že Hitler Židy nepronásledoval pro jejich náboženství, ale pro jejich „společenskou roli“ související s „lichvou, penězi a tak dále a tak dále“.

V reakci na značnou odezvu, včetně toho, že mu pařížská starostka odebrala slavnostní medaili, Abbásův mluvčí Nabíl abú Rudeineh minulý čtvrtek upřesnil, že Abbásův projev se skládal z „akademických a historických citátů“ od neidentifikovaných židovských a amerických autorů. Přestože je Abbás sám příznivcem teroristů, Rudeineh tvrdil, že se rozhodně staví proti nacistickému holocaustu a antisemitismu.

V otevřeném dopise rovněž kritizoval dopad Abbásových výroků na palestinskou věc a vyjádřil obavy, že taková „ignorantská a hluboce antisemitská vyprávění“ škodí Palestincům, kteří se již potýkají s „izraelským osadnickým kolonialismem“ a „okupací“. Signatáři rovněž odsoudili sílící autoritářské tendence Palestinské samosprávy, kterou Abbás vede od roku 2005, a zdůraznili její „stále autoritářštější a drakoničtější vládu“.

Poznamenali, že Abbásův režim přežil svůj mandát o téměř deset a půl roku a ztratil legitimitu kvůli podpoře „západních a proizraelských sil“, které se snaží udržet „izraelský apartheid“.

13.09.2023 04:54 Daniel Žingor95Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.