Praha Jeruzalém

Bidenova administrativa doufá, že je Palestinská samospráva použije proti teroristickým silám, které ohrožují její kontrolu i bezpečnost Izraelců.

Autor: Batya Jerenberg, World Israel News, 12. září 2023

Podle pondělní zprávy palestinského zpravodajského webu Al-Kuds Spojené státy nedávno se souhlasem Izraele poslaly Palestinské samosprávě (PA) obrněné transportéry (APC) a zbraně.

Podle jeho zdrojů byly PA předány zprostředkovaně Jordánskem, aby pomohly „prosazovat právo a pořádek a posílit schopnosti palestinských bezpečnostních mechanismů v konfrontaci s ozbrojenými jednotkami v Jeninu a Nábulusu (Šekemu)“.

Přesný počet APC a moderních zbraní, které podle židovského zpravodajského agregátoru JDN sestávají z automatických zbraní vybavených laserovými zaměřovači, nebyl uveden.

Kontrola PA v těchto dvou velkých městech byla zejména v posledním roce slabá.

Velká část jejich obyvatel, znechucených korupcí v PA, se doposud otevřeně ztotožňuje s jejími islámskými, Íránem podporovanými rivaly – Hamásem a Palestinským islámským džihádem (PIJ) -, jejichž cílem je svrhnout vládnoucí frakci Fatah.

Dokonce i současná izraelská pravicová vláda se domnívá, že by to nebylo v bezpečnostním zájmu země, protože Ramalláh stále udržuje určitou bezpečnostní koordinaci s Jeruzalémem, zatímco tyto skupiny vyzývají pouze ke zničení Izraele.

Dalším důvodem, proč Izrael dovoluje Američanům dodávat Palestinské autonomii moderní zbraně, je skutečnost, že Palestinská autonomie pomáhá Izraeli také v boji proti Hamásu a PIJ.

Tyto skupiny stojí za velkou částí poslední vlny terorismu, kterou Izrael prochází – od začátku roku došlo k více než tisícovce útoků a 29 mrtvým.

Konkrétně Jenin a Nábulus byly hlavními základnami pro plánování a provádění takových útoků proti Izraelcům v regionu a IDF vstoupily do Jeninu v rámci rozsáhlé dvoudenní operace na začátku července, aby vykořenily jeho teroristickou infrastrukturu.

Palestinská samospráva poté začala znovu prosazovat svou autoritu a zatkla desítky aktivistů Hamásu a PIJ, což vedoucí představitelé těchto skupin rozhořčeně odsoudili.

Podle deníku Al Quds prezident Palestinské autonomie Mahmúd Abbás také nedávno nařídil svým bezpečnostním šéfům, aby „železnou pěstí“ zasáhli teroristické buňky, které zpochybňují jeho autoritu.

Abbás se také pokusil použít mrkve i klacky, aby získal zpět svou popularitu. Po červencovém vpádu IDF, nazvaném Operace Domov a zahrada, poprvé po letech krátce navštívil Jenin, aby pochválil Palestince, kteří se s izraelskými silami střetli, a slíbil pomoc při obnově oblastí, které IDF zničila.

13.09.2023 05:05 Daniel Žingor135Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

8 komentářů

 1. Tomas Gold

  26. 9. 2023

  Odpovědět

  Biden nie je normálny vyzbrojuje teroristov a nacistov

 2. Petr Moravec

  14. 9. 2023

  Odpovědět

  Ach jo, lidé - a bohužel i v Izraeli, jsou nepoučitelní... Stejně jako dohody z Oslo - nejprve sliby, vzájemná koordince a dnes...? Zcela jistě se tato výzbroj obrátí proti Izraelským občanům, je jen otázkou kdy a kolik bude obětí, než se je podaří zlikvidovat.

 3. Jaromír Vykoukal

  13. 9. 2023

  Odpovědět

  No nevím. Jsem zvědavý co bude říkat Biden a co izraelská vláda, až skupina do té doby nadšených bojovníků proti Hamasu a PIJ dva pancéřáky ukradne, prorazí s nima do nějaké izraelské osady a bude jejich palubní výzbrojí zabíjet a ničit vše kolem sebe...

  • Daniel Žingor

   14. 9. 2023

   Odpovědět

   ... a Bibi zuří, neboť realizuje rozhodnutí MINULÉ vlády - nikoli té své...

   • Petr Moravec

    14. 9. 2023

    Odpovědět

    ..spíš bych si tipnul, že je pod neskutečným tlakem, kvůli dohodě s SA...

 4. Jan Hora

  13. 9. 2023

  Odpovědět

  To je, prosím, nějaká hebrejská fráze "použít mrkve i klacky"?

  • Daniel Žingor

   14. 9. 2023

   Odpovědět

   Myslím běžná anglická - u nás bychom asi řekli "cukr a bič"...

   • Jan Hora

    14. 9. 2023

    Odpovědět

    Děkuji, zase jsem chytřejší.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.