Praha Jeruzalém

Podle ministra zahraničí Saúdové Američanům sdělili, že řešení palestinsko-arabské otázky je důležitou součástí jakékoli normalizační dohody s Izraelem.

Autor: Elad Benari 14. září 2023 12:15

Americký ministr zahraničí Antony Blinken ve středu poskytl rozhovor podcastu Pod Save the World s Tommym Vietorem a Benem Rhodesem a vyjádřil se k úsilí o dosažení normalizační dohody mezi Izraelem a Saúdskou Arábií.

Blinken dal jasně najevo, že normalizace „nemůže být náhradou za to, aby Izrael a Palestinci vyřešili své neshody a měli mnohem lepší budoucnost pro Palestince. A podle našeho soudu to samozřejmě musí – musí zahrnovat řešení dvou států“.

Dodal také, že „z toho, co slyšíme od Saúdů, je také jasné, že pokud má tento proces pokročit, bude velmi důležitá i palestinská část“.

„To je zjevně něco, co je pro Saúdy při uzavírání jakékoli dohody důležité. Bylo by to důležité i pro nás. Ale myslím si, že každá zúčastněná země, pokud se to posune kupředu, v tom jednoznačně najde významný hmatatelný přínos – v blízké budoucnosti, ale opět jde ještě více o to, aby se vytvořil základ pro mnohem jinou budoucnost, která bude mírumilovnější, bezpečnější, prosperující při zmírnění tolika různých problémů a vášní, které vedly k nepokojům v posledních desetiletích, a prostřednictvím procesu integrace, který přinese mnohem hmatatelnější výhody lidem ve všech těchto zemích a v celém regionu. To je náš cíl,“ řekl Blinken.

„Nyní opět záleží na tom, zda se nám to podaří. Protože praktická podstata je náročná, je to těžké, ale pracujeme na tom a myslím, že ta práce stojí za ovoce, které by mohla přinést,“ dodal.

Rozhovor s Blinkenem navazuje na nedávnou zprávu, která naznačila, že se Spojené státy a Saúdská Arábie dohodly na hrubých obrysech dohody, podle níž Saúdská Arábie uzná Izrael výměnou za ústupky palestinským Arabům.

Deník The Wall Street Journal uvedl, že Saúdská Arábie v rámci tohoto procesu nabízí obnovení finanční podpory Palestinské samosprávě, kterou v roce 2021 zmrazila.

Minulý čtvrtek však poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan novinářům řekl, že ačkoli představitelé USA, Izraele a Saúdské Arábie předložili mnoho prvků cesty k normalizaci, zbývá ještě mnoho práce.

14.09.2023 04:48 Daniel Žingor60Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

2 komentáře

 1. Jaromír Vykoukal

  14. 9. 2023

  Odpovědět

  Jestli si někdo myslí, že palestinští Arabové opravdu chtějí svůj vlastní stát, je blázen. Ti lidé nikdy nepřijali nic, co není na 100% jejich představa. Tedy Izrael zrušit, židovskou pozulaci vyhnat nebo vyhladit a až potom budou mít pocit, že je vše dle jejich představ. Pokud to ale Saudové mají jako podmínku, nikdy žádná normalizace nebude. ,

  • Daniel Žingor

   15. 9. 2023

   Odpovědět

   ... u jakékoli dohody podobného ražení je VŽDY tou klíčovou otázkou "Co za to?!"... Tady můžeme předpokládat, že: 1. Bibi není trumbela a 2. byl schopen se poučit z toho, co přinesly ústupky Šarona

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.