Praha Jeruzalém

„Tyto nepokoje, krveprolití, to jsou věci, které nemůžeme tolerovat,“ říká izraelský premiér během diskuse o nepokojích, které vypukly mezi znepřátelenými frakcemi eritrejských žadatelů o azyl.

Od: United with Israel, 3. září 2023

Premiér Benjamin Netanjahu v neděli v souvislosti s násilnými nepokoji v Tel Avivu svolal zvláštní ministerský tým, který má posoudit způsoby, jak se vypořádat s infiltranty, kteří porušují zákony.

V sobotu bylo při násilných střetech mezi znepřátelenými frakcemi eritrejských žadatelů o azyl v jižní části Tel Avivu zraněno více než 170 osob, včetně 49 policistů.

Výtržníci použili kameny, obušky a další zbraně proti policii a ostatním účastníkům výtržností, zatímco místní podniky a zaparkovaná vozidla byla poničena. Třicet devět osob bylo zatčeno a další zatčení se očekávají v následujících dnech.

Premiér Netanjahu na diskusi prohlásil, že vláda usiluje o „okamžité vyhoštění“ těch, kteří se výtržností zúčastnili.

„Masivní nelegální pronikání do Izraele z Afriky představovalo hmatatelnou hrozbu pro budoucnost Izraele jako židovského a demokratického státu. Tuto hrozbu jsme zablokovali výstavbou plotu, což znamenalo překonat odpor bezpečnostního establishmentu a politických rivalů. Když jsme ho zablokovali, infiltraci jsme zcela zastavili a já jsem hrdý na to, že to dokázaly mé vlády,“ řekl.

„Zůstává problém těch, kteří vstoupili před dokončením plotu, asi desítky tisíc nelegálních infiltrátorů, kteří se dostali do země,“ pokračoval Netanjahu. „Dvanáct tisíc z nich jsme dobrovolně repatriovali pomocí různých pobídek a opatření. Chtěli jsme toho více. Navrhli jsme řadu kroků, včetně záložních, ale žel všechny byly Nejvyšším soudem zamítnuty.“

„Jednu věc jsme nenavrhli a je dobře, že jsme to neudělali – nešli jsme podle not OSN. Osnova OSN by dala občanství 16 tisícům nelegálních infiltrantů a vytvořila by velký podnět pro statisíce, ne-li miliony Afričanů, kteří by opět vtrhli do Státu Izrael. Proto je to špatné řešení. Ten, kdo ho navrhuje, navrhuje něco, co by ten problém posunulo zpět.“

„Nyní tu zůstává vážný problém nelegálních infiltrátorů v jižním Tel Avivu a na dalších místech, ale to, co se stalo včera, překročilo červenou linii. Tyto nepokoje, krveprolití, to jsou věci, které nemůžeme tolerovat,“ řekl.

„Proto v první řadě přeji úplné uzdravení policistům, kteří byli zraněni při snaze o obnovení pořádku. Usilujeme o rázné kroky proti výtržníkům, včetně okamžitého vyhoštění těch, kteří se na nich podíleli. Je pro mě těžko pochopitelné, proč bychom měli mít problém s těmi, kteří se hlásí k podpoře režimu; rozhodně se nemohou dovolávat statusu uprchlíka,“ pokračoval.

„Chtěl bych také, aby toto fórum připravilo úplný a aktualizovaný plán repatriace všech zbývajících nelegálních infiltrantů ze Státu Izrael; to je účel našeho dnešního setkání,“ dodal Netanjahu.

Jednání se dále zúčastnili ministr spravedlnosti, ministr zahraničních věcí, ministr financí, ministr národní bezpečnosti, ministr vnitra, vedoucí kanceláře předsedy vlády, ředitel Rady národní bezpečnosti, generální inspektor izraelské policie, generální ředitel kanceláře předsedy vlády, generální ředitel ministerstva zahraničních věcí, vedoucí Národního ředitelství pro veřejnou diplomacii, státní zástupce, zástupce generálního prokurátora a generální ředitel Úřadu pro obyvatelstvo a přistěhovalectví.

04.09.2023 05:26 Daniel Žingor128Zdroj: United with Israel

Klíčová slova

1 komentář

  1. Jaromír Vykoukal

    7. 9. 2023

    Odpovědět

    Bude sic eřev jak místních aktivistů tak OSN a EU, ale dle mého je to správná cesta.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.