Praha Jeruzalém

Zástupci izraelské a americké vlády popírají nedávnou zprávu médií, že saúdská vláda odložila normalizační rozhovory s Jeruzalémem kvůli údajné neochotě izraelské vlády učinit ústupky vůči Palestinské samosprávě.

Od: All Israel News 18. září 2023

Saúdskou stranou vlastněný zpravodajský server Elaph nedávno tvrdil, že Saúdská Arábie informovala Washington, že normalizační rozhovory pozastaví kvůli údajné tvrdé politice Netanjahuovy vlády vůči Palestinské samosprávě (PA).

Saúdové údajně tvrdili, že izraelský krajně pravicový ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir a ministr financí Bezalel Smotrich jsou překážkou mírové dohody mezi Jeruzalémem a Ramalláhem. Podle Elaph je izraelská vláda údajně Saúdy „zmatena“.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu soustavně prohlašuje, že rozšíření regionálních arabsko-izraelských mírových dohod by usnadnilo mírové urovnání mezi Izraelem a Palestinskou samosprávou.

V srpnovém rozhovoru pro agenturu Bloomberg News Netanjahu připustil, že míru mezi Rijádem a Jeruzalémem brání skutečné překážky. Izraelský premiér nicméně zdůraznil, že saúdskoarabská mírová dohoda je nakonec možná, pokud bude existovat politická vůle k její realizaci.

„Myslím si, že je to proveditelné, a myslím si, že politické otázky to zablokují? Pochybuji o tom,“ řekl tehdy Netanjahu.

„Pokud bude politická vůle, bude existovat politický způsob, jak dosáhnout normalizace a formálního míru mezi Izraelem a Saúdskou Arábií,“ dodal.

Bývalý americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který hrál klíčovou roli při realizaci Abrahámských dohod v roce 2020, nedávno vyzval, aby se do saúdskoarabských normalizačních rozhovorů nezahrnovaly ústupky Palestinské autonomii.

Pompeo navíc tvrdil, že financování Palestinské samosprávy podkopává vyhlídky na budoucí mír, jakož i prosperitu místního arabského obyvatelstva na Západním břehu Jordánu.

19.09.2023 06:01 Daniel Žingor57Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

1 komentář

  1. Jaromír Vykoukal

    19. 9. 2023

    Odpovědět

    Ve světle toho, jaké minely izrael v zahraniční politice dělá, si myslím že saudové couvli. A ty minely stojí za to. Zářný příklad: Izraelský ministr zahraničí Eli Cohen v neděli v bombastickém prohlášení oznámil, že minulý týden na schůzce s libyjskou ministryní zahraničí Nadžlou Mangoushovou jednal o možné normalizační dohodě mezi Jeruzalémem a Tripolisem. A potom ta dáma musel utíkat z vlastní země o život.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.