Praha Jeruzalém

Slovní válka mezi Izraelem a Hizballáhem se v posledních měsících vyostřila.

Od: All Israel News 29. srpna 2023

Hasan Nasralláh, vůdce Íránem podporované libanonské teroristické organizace Hizballáh, v pondělí varoval, že případné izraelské atentáty v Libanonu „povedou k silné reakci“.

Nasralláhova hrozba přichází poté, co Izrael nedávno naznačil, že v reakci na rostoucí terorismus proti izraelským civilistům v Judeji a Samaří se případně zaměří na představitele Hamásu a další vysoce postavené teroristy v Gaze a Libanonu.

Slovní válka mezi židovským státem a Hizballáhem se v posledních měsících vyostřila a obě strany vyhrožují, že pošlou druhou stranu zpět do doby kamenné.

Ve svém posledním rozhovoru pro televizi al-Manar napojenou na Hizballáh Nasralláh odmítl nedávné prohlášení izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, že za rostoucím terorismem v Judeji a Samaří, známém jako Západní břeh Jordánu, stojí Írán.

„Izraelský nepřítel tváří v tvář eskalaci odporu na Západním břehu utekl, aby obvinil Írán a předstíral, že to, co se tam děje, je íránský plán a že tamní Palestinci jsou nástroji, a to je hloupost,“ prohlásil šéf Hizballáhu.

„Boj na Západním břehu svádí palestinský lid. Ano, Islámská republika podporuje utlačovaný palestinský lid, ale projekt odporu je palestinský projekt,“ dodal Nasralláh.

Hizballáh je všeobecně považován za nejmocnějšího teroristického zástupce Íránu a jeho rostoucí raketový a bezpilotní arzenál se stal pro Izrael strategickou hrozbou.

Během pondělního setkání v New Yorku vyzval izraelský ministr obrany Yoav Gallant tajemníka OSN gen. Antonia Guterrese, aby situaci uklidnil a zabránil tak potenciální válce mezi Hizballáhem a Izraelem.

„OSN musí okamžitě jednat,“ řekl Gallant v souvislosti s posílením mandátu mírové mise UNIFIL na libanonsko-izraelské hranici.

Gallant obvinil Írán a Hizballáh z vyprovokování konfliktu s Izraelem.

„Potenciál násilné eskalace na severní hranici Izraele roste v důsledku flagrantního porušování pravidel ze strany Íránem podporovaného Hizballáhu,“ varoval ministr obrany.

03.09.2023 06:13 Daniel Žingor87Zdroj: All Israel news

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.