Praha Jeruzalém

Premiér se přímo nezabýval aktuálními otázkami obtěžování a odmítání udělování víz.

Od: All Israel News 4. září 2023

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu o víkendu promluvil na virtuální konferenci evangelikálních křesťanských představitelů a ujistil je: „Jste největšími přáteli, které židovský stát má.“

Premiér se během online setkání přímo nezmínil o obtěžování křesťanů ve Starém městě ani o přetrvávajících problémech s vízy některých organizací, jako je například Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ). Uvedl však následující: „Naši křesťanští přátelé, když sem přijedou, jsou opravdu přijati.“

Netanjahu rovněž připustil přítomnost opozice vůči křesťanům v židovském státě, ale označil ji za „menšinu“ a uvedl, že vláda proti nim „podniká velmi rázné kroky“, aniž by uvedl podrobnosti.

Během telefonátu se Netanjahu věnoval různým tématům a hovořil o historii své rodiny a jejím spojení se Spojenými státy.

Netanjahuův otec Benzion Netanjahu strávil mnoho let v USA, a to jak jako zastánce vzniku státu Izrael před druhou světovou válkou, tak po jeho vzniku jako profesor historie na Cornellově univerzitě v Ithace ve státě New York.

Netanjahu také upozornil na své vlastní úsilí o změnu izraelské ekonomiky, která by zemi posílila, a řekl, že „síla přitahuje, slabost odpuzuje“.

Premiér přiznal své nedávné úsilí o rozšíření Abrahámských dohod o Saúdskou Arábii a připustil, že to sice nemusí přinést ovoce, ale „dáváme tomu dobrou šanci a doufám, že uspějeme“.

Netanjahu označil justiční reformy své koaliční vlády za pokus o vyvážení současné vlády.

„Izrael bude lepší a silnější demokracií,“ prohlásil.

Ke konci konference se Netanjahu věnoval situaci s Íránem a prohlásil, že Izrael „zpomalil Írán“ v dosahování jeho jaderných ambicí.

Prohlásil, že jediným způsobem, jak zastavit íránský jaderný program, je nastolit „silnou a věrohodnou vojenskou hrozbu“.

„Pokud Írán nezastavíme,“ řekl Netanjahu, „pak bude Írán schopen vyhrožovat „Velkému satanovi“ jadernými zbraněmi.“ Upozornil na „společný zájem“ Izraele a USA na zastavení íránských jaderných zájmů.

Netanjahu hovořil o nutnosti podpořit íránský lid v boji proti režimu ajatolláha a uvedl, že je to stejně důležité jako „věrohodná vojenská hrozba“ vůči vládě.

Vyzval evangelikální představitele, aby vzdělávali mladou generaci v „našem společném dědictví“ a židovsko-křesťanské tradici, a vyzval účastníky, aby „předávali pochodeň“.

Výzvu zorganizoval zakladatel a ředitel organizace Přátelé Sionu Mike Evans.

05.09.2023 05:09 Daniel Žingor111Zdroj: All Israel news

1 komentář

  1. Jaromír Vykoukal

    7. 9. 2023

    Odpovědět

    USA dle mého názoru přes jakési podivné proklamace s možnou jadernou výzbrojí problém Íránu nemají. Jenže na to, aby to řešili silopu nemají sílu a vést válku tak daleko od vlastního území už neumí - viz debakl v Afganistanu. Jestli se Bibi v tomto případě spoléhá na USA, není to mopudré. na druhou starnu zbytek světa to okázale ignoruje, , to je dle nich problém Izraele.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.