Praha Jeruzalém

Biden na summitu G20 oznámil návrh rozsáhlé železniční a lodní sítě.

Od: All Israel News 10. září 2023

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil podepsání dohody o ambiciózním společném projektu železniční a lodní dopravy se saúdskoarabským korunním princem Mohammedem bin Salmánem a indickým premiérem Naréndrou Módím.

Podpis memoranda o porozumění, které má spojit Indii s Evropou přes Blízký východ včetně Izraele, byl oznámen na okraj summitu G20 v Dillí a je všeobecně považován za výzvu čínské iniciativě Pásmo a cesta, rozsáhlému projektu na podporu čínských zájmů prostřednictvím rozvoje infrastruktury.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu po oznámení označil tento den za „významnou zprávu pro všechny občany Izraele“.

Netanjahu poděkoval Bidenovi „za velké úsilí, které nás přivedlo k tomuto historickému oznámení“.

„Rád bych poděkoval americkému prezidentovi Bidenovi a jeho administrativě za velké úsilí, které nás dovedlo k dnešnímu historickému oznámení,“ řekl Netanjahu.

„Před několika měsíci nás USA kontaktovaly ohledně realizace této historické příležitosti. Od té doby vedla naléhavé diplomatické kontakty, aby dosáhla dnešního průlomu.“

Premiér rovněž uvedl, že díky dohodě se Izrael stane centrem obchodní dohody.

„Naše země Izrael bude ústředním uzlem tohoto hospodářského koridoru, naše železnice a naše přístavy otevřou novou bránu z Indie přes Blízký východ do Evropy a zpět.“

Poradce pro národní bezpečnost USA Jake Sullivan uvedl, že se projekt zrodil během diskusí po Bidenově cestě do Saúdského království v červenci 2022, kdy Biden vyzval k větší regionální spolupráci.

Sullivan rovněž uvedl, že USA doufají, že projekt využijí jako součást dohody s Džiddou o normalizaci vztahů s Izraelem.

Blízkovýchodní vlaková linka má vést z přístavů ve Spojených arabských emirátech, přes Saúdskou Arábii do Jordánska a končit v izraelských přístavech. Náklad by pak byl nakládán na lodě směřující do Řecka.

Navrhovaný projekt s využitím Izraele jako spojovacího článku by údajně zrychlil dobu přepravy o 40 %, čímž by se odstranilo současné úzké místo v lodní dopravě přes Suezský průplav.

Podle média Axios byla původní myšlenka železniční části dohody poprvé projednána během fóra I2U2 (Indie, Izrael, Spojené arabské emiráty a USA) v roce 2021. Izrael navrhl myšlenku propojení regionu prostřednictvím železnice, přičemž Indie by poskytla odborné znalosti o tomto rozsáhlém infrastrukturním projektu.

Netanjahu to zřejmě potvrdil, když řekl, že nový obchodní koridor „přinese naplnění několikaleté vize, která změní tvář Blízkého východu a Izraele“.

Bidenova administrativa přidala tuto myšlenku ke svým vlastním snahám o regionální rozvoj.

Po oznámení Biden projekt označil za „opravdu velkou věc“.

Sullivan varoval před tím, aby se memorandum o porozumění považovalo za předstupeň oznámení normalizace vztahů mezi Saúdskou Arábií a Izraelem, nicméně uvedl, že zahrnutí Izraele do dohody je „významné“. „Účastníci tohoto úsilí se zaměřují na praktické výsledky, které přinášejí prospěch jejich lidem,“ řekl Sullivan. „A koridor tohoto druhu z geografických důvodů funguje nejlépe, když je Izrael uvnitř, na rozdíl od zemí mimo něj, a zúčastněné země to upřednostnily.“

11.09.2023 04:53 Daniel Žingor107Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

2 komentáře

 1. Jaromír Vykoukal

  11. 9. 2023

  Odpovědět

  Jestli to bude nakonec opravdu realizováno, Tak to Izraeli hodně pomůže, hlavně mezinárodně politicky. Jsem nadšen, to by Izrael v mnoha směrech podpořilo a dalo mu to punc důležitosti...dobrá zpráva.

  • Daniel Žingor

   11. 9. 2023

   Odpovědět

   Mno na All Israel News se sostředí právě na ně :)

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.