Praha Jeruzalém

Nová kniha odhaluje netušené podrobnosti o práci Mossadu před a během jomkipurské války.

Od: Israel National News 7. září 2023 19:55

Mossad ve čtvrtek odhalil fotografii Ašrafa Marwana alias Anděla, zpravodajského zdroje, který pro agenturu pracoval před jomkipurskou válkou, při setkání s jeho pobočníkem – Doobim. Fotografie byla odhalena v rámci uvedení nové knihy „Až bude dovoleno mluvit“, která odkrývá příběh agentury před válkou a během ní.

Marwan varoval bývalého ředitele Mossadu Zviho Zamira před blížícím se společným útokem egyptské a syrské armády v noci před vypuknutím války v roce 1973. Kniha poprvé představuje protokol ze schůzky mezi Zamirem a Marwanem, fotografii „anděla“ s Doobym a mnoho dalších dokumentů.

Marván byl zetěm bývalého egyptského prezidenta Gamála Abdel Násira a jedním z nejbližších poradců jeho nástupce Anvara Sadata. V 60. letech se oženil s Násirovou třetí dcerou, čímž se dostal do prezidentova nejbližšího okolí.

Dva dny před válkou, uprostřed noci, obdržel Ašraf Marvánův průvodce zprávu, že si s ním zdroj přeje okamžitě setkat, „aby mu předal oznámení velkého významu“. Během několika hodin se se zdrojem setkal sám ředitel Mossadu. Závěr schůzky zněl, že existuje 99% jistota, že vypukne válka. Schůzka začala 5. října ve 23:45 a skončila ve dvě hodiny ráno.

Marván prozradil, že Egypťané plánují překročit Suezský průplav na Sinajský poloostrov kontrolovaný Izraelem: „Plán je porušit příměří pomocí dělostřelectva a letectva a poté překročit průplav. Přechod bude proveden pomocí pěti nebo šesti mostů. Záměrem je obsadit oblast, která není hlubší než 10 km. Není v úmyslu obsadit předsunuté stanoviště. Syřané se zmocní Golan podle svých nejlepších možností.“

Popsal také očekávané egyptské a syrské nálety. „Egyptské letectvo bude zasahovat cíle na Sinaji. Nebudou útočit hluboko v Izraeli. Syrské letectvo udeří na tři vojenské základny, jednou z nich bude Ramat David (letecká základna poblíž Haify). V minulosti jsem také poskytl informace o dalších dvou základnách. Útoku se zúčastní stíhačky Suchoj 20 a MiG 21. Budou se snažit zasáhnout vzletové a přistávací dráhy.“

Marwan dvakrát varoval, že se blíží válka, a to na konci roku 1972 a v dubnu 1973, ale válka nevypukla. Kvůli jeho druhému varování vyhlásila IDF „modrobílou“ pohotovost a povolala záložní jednotky.

Přibližně půl hodiny po schůzce poslal Zamir izraelským představitelům zprávu, že Egypťané se chystají zaútočit následující den. Jomkipurská válka skutečně vypukla následujícího dne, dvě hodiny před časem, který „anděl“ odhadoval. Brífink usnadnil připravenost IDF a je považován za klíčový pro připravenost Izraele na válku.

Kromě toho Mossad ve čtvrtek zveřejnil „zlatou zprávu“, kterou obdržel 12. října, šest dní po vypuknutí války.

Dne 12. října 1973, kdy byl stav IDF na jižní frontě velmi špatný, proběhla v obranném aparátu bouřlivá diskuse o dramatickém plánu na překročení Suezského průplavu. Během diskuse obdržel ředitel Mossadu Zamir „zlatou zprávu“, která uváděla, že Egypťané mají v úmyslu překročit průplav 14. října. Ve světle této zprávy byl plán změněn a místo překročení průplavu bylo rozhodnuto na Egypťany nastražit léčku.

Na videu, které bylo zveřejněno jako součást knihy, je vidět, jak Zamir popisuje zprávu a okamžik, kdy ji obdržel: „Jedna zpráva mimořádného významu nás přivedla k informaci, že Egypťané plánují překročit průplav. Čekali jsme na ně deset dní, očekávali jsme to kvůli vědomí, že máme výhodu v boji proti egyptským tankům. Mossad, muži, kteří tu zprávu dostali, mě vytáhli z důležitého jednání a já jsem na schůzce, během níž přišlo jižní velení a náčelník štábu, doporučil, abychom průplav překročili. To změnilo průběh války.“

08.09.2023 06:28 Daniel Žingor136Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

2 komentáře

 1. Daniel Žingor

  11. 9. 2023

  Odpovědět

  Pokud by šlo jen o to, bylo by to celé ok, ale to není celé! Identitu Ašrafa Marvana po roce 1973 při hledání viníků provalil bývalý náčelník štábu IDF, aby si uchránil svůj zadek a milý Ašraf následně zemřel pádem z hotelového okna! Jinak Egypt ho má pořád jako svého národního hrdinu a je přesvědčen, že pracoval jako dvojitý agent pro ně.

 2. Jaromír Vykoukal

  11. 9. 2023

  Odpovědět

  A je to moudré? To už nikdo z rodiny toho agenta v Egyptě nežije? Vždyť ty potomky mohou vystravit minimálně perzelkuci..

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.