Praha Jeruzalém

Izraelský premiér Netanjahu pověřil všechna ministerstva, aby pomohla marockému lidu, „včetně příprav na vyslání záchranné mise“.

Od: World Israel News, 9. září 2023

Izrael podniká rychlé kroky v reakci na ničivé zemětřesení o síle 6,8 stupně Richterovy škály, které nedávno zasáhlo Marrákeš a jeho okolí v Maroku a které si vyžádalo tragické ztráty více než 1 000 životů a statisíce zraněných.

Izraelské ministerstvo zahraničí oznámilo, že v neděli ráno bude do Maroka vyslána delegace, která má usnadnit návrat izraelských občanů postižených touto přírodní katastrofou.

Tato delegace bude složena ze zástupců konzulárního oddělení a administrativního personálu, což je důkazem odhodlání Izraele poskytovat podporu svým občanům v době krize.

Podle posledních dostupných informací se v Maroku nacházelo přibližně 468 izraelských občanů, přičemž 56 osob je stále nezvěstných.

Izrael navíc projevil solidaritu s Marokem tím, že se chystá vyslat humanitární pomoc a záchrannou delegaci na pomoc postiženým oblastem.

Premiér Benjamin Netanjahu tento závazek zdůraznil a prohlásil: „V souvislosti s katastrofou způsobenou zemětřesením v Maroku jsem dal pokyn všem ministerstvům a silám, aby podle potřeby pomohly marockému lidu, včetně příprav na vyslání humanitární mise do oblasti.“

Zdůraznil podporu Izraele marockému lidu v tomto náročném období.

Prezident Isaac Herzog rovněž vyjádřil soustrast králi Mohamedovi VI. a marockému lidu a vyjádřil připravenost Izraele poskytnout pomoc podle potřeby.

Týmy záchranářů, včetně zdravotníků, jsou v pohotovosti a čekají na souhlas marockých představitelů s vysláním do postižených oblastí.

Kromě vládního úsilí zahájily akce na pomoc místním komunitám také humanitární organizace, jako je IsraAID a Joint. IsraAID vysílá do Maroka letadlo v koordinaci s místní židovskou komunitou v Marrákeši.

Pojišťovny přijaly opatření na záchranu svých pojištěných klientů v Maroku a zajistily jejich bezpečný návrat do Izraele. Letecká společnost El Al Airlines rovněž poskytuje flexibilitu cestujícím postiženým zemětřesením a umožňuje jim bezplatně změnit termín jejich letu.

Izraelský ministr obrany Yoav Gallant potvrdil závazek Izraele vůči partnerům v regionu: „Významnou součástí Abrahamovských dohod je náš závazek stát při našich partnerech v těžkých chvílích. Stát Izrael je připraven Marockému království pomoci.“

Několik izraelských ministrů vyjádřilo solidaritu a vyjádřilo modlitby a soustrast občanům Maroka v souvislosti s touto tragickou událostí.

10.09.2023 04:30 Daniel Žingor82Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.