Praha Jeruzalém

Při střetech bylo zraněno více než 150 provládních i protivládních Eritrejců.

Od: World Israel News, 2. září 2023

Premiér Benjamin Netanjahu v sobotu oznámil vytvoření ministerské pracovní skupiny, která má prozkoumat možnost deportace nelegálních migrantů z Eritreje poté, co jich stovky byly zraněny při násilných nepokojích v Tel Avivu.

V prohlášení vydaném premiérovým úřadem se o výtržnících hovoří jako o „nelegálních migrantech“.

Příznivci a odpůrci eritrejské vlády se střetli mezi sebou a s izraelskou policií před eritrejským velvyslanectvím v Tel Avivu. Protivládní demonstranti ozbrojení násadami, kusy kovu, kameny a nejméně jednou sekerou se prodírali čtvrtí na jihu Tel Avivu, kde žije mnoho žadatelů o azyl. Protestující rozbíjeli výlohy obchodů a policejní auta a na chodnících byly vidět krvavé skvrny. Jeden příznivec vlády ležel v kaluži krve na dětském hřišti.

Jednalo se o nejnásilnější pouliční střety mezi africkými žadateli o azyl a migranty v Tel Avivu za poslední dobu.

Mezi zraněnými bylo 50 policistů a více než 160 Eritrejců, kteří utrpěli střelná zranění, zranění nožem a další zranění.

Rozsah zranění vedl dvě velké nemocnice v oblasti, Ichilov Medical Center a Sheba Medical Center, k vyhlášení incidentu s hromadným zraněním, přičemž v obou bylo přijato 86 osob. Další zdravotnická střediska, včetně Šamirova, Wolfsonova, Beilinsonova, Souraského a Šaronova, byla rovněž zaplavena pacienty z protestu.

Po vypuknutí násilností policie zadržela 39 protestujících za napadení policistů a házení kamenů.

Budova, v níž se akce konala, na ulici Jad Harutzim utrpěla značné škody, podle zpráv byla dokonce zapálena.

Izraelská policie v zásahové výstroji střílela slzný plyn, omračující granáty a ostré náboje, zatímco policisté na koních se snažili kontrolovat demonstranty, kteří prolamovali barikády a házeli na policii kusy kamení. Policie uvedla, že policisté se uchýlili k ostré střelbě, když měli pocit, že jsou ohroženi na životě.

Ke střetům došlo v době, kdy si stoupenci eritrejské vlády připomínali 30. výročí nástupu současného vládce k moci. Akce se konala poblíž eritrejského velvyslanectví v jižní části Tel Avivu. Eritrea má jednu z nejhorších bilancí dodržování lidských práv na světě. Žadatelé o azyl v Izraeli i jinde tvrdí, že se v případě návratu obávají smrti.

Policie uvedla, že příznivci a odpůrci eritrejské vlády dostali povolení k odděleným sobotním akcím a slíbili, že se budou držet dál od sebe.

V určitém okamžiku byly sliby porušeny, řekl Chaim Bublil, velitel policie v Tel Avivu.

„Vládní odpůrci se rozhodli prorazit zábrany, střetnout se s policií, házet kameny a zasáhnout policisty,“ řekl Bublil novinářům na místě.

Dodal, že policie zatkla 39 osob a zabavila tasery, nože a obušky.

Záchranná služba Magen David Adom uvedla, že nejméně 114 lidí bylo zraněno, z toho osm ve vážném stavu. Ostatní měli středně těžká nebo lehká zranění. Z celkového počtu zraněných bylo 30 policistů, uvedl Bublil.

Mluvčí telavivské nemocnice Ichilov uvedl, že ošetřují 11 pacientů se střelnými zraněními. Policie uvedla, že tři protestující byli zraněni policejní střelbou.

V sobotu pozdě odpoledne střety ustaly. Policie stále shromažďovala protestující a nakládala je do autobusů.

Sedmasedmdesátiletý prezident Isaias Afwerki stojí v čele Eritreje od roku 1993, kdy se ujal moci poté, co země po dlouhé partyzánské válce získala nezávislost na Etiopii. V zemi neproběhly žádné volby a neexistují svobodná média. Eritrejci musí pro opuštění země získat výjezdní vízum. Mnoho mladých lidí je nuceno nastoupit vojenskou službu, jejíž konec není stanoven, tvrdí skupiny na ochranu lidských práv a odborníci OSN.

Na této zprávě se podílela agentura Associated Press.

03.09.2023 06:23 Daniel Žingor209Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.