Praha Jeruzalém

„Nedovolíme, aby Nejvyšší soud zrušil základní zákony,“ říká Smotrich před shromážděním.

Od: All Israel News 7. září 2023

Jen několik dní před potenciálně osudným jednáním Nejvyššího soudu o zrušení koaličního zákona o rozumnosti vyzývá izraelská pravice příznivce soudní reformy, aby se ve čtvrtek večer zúčastnili „protestu za svobodu“ před budovou Nejvyššího soudu v Jeruzalémě.

Příští úterý 12. září má Nejvyšší soud projednat petice proti zákonu, který je součástí vládní reformy soudnictví a brání soudu negovat zákony a ministerské vyhlášky na základě jejich „rozumnosti“.

Ministr financí Bezalel Smotrich, který by měl na demonstraci promluvit, ve středečním prohlášení uvedl: „Nedovolíme, aby Nejvyšší soud zrušil základní zákony, což jasně znamená vzít nám volební lístky a hodit je do koše.“

„Když Nejvyšší soud zneplatní Základní zákony, vezme nám svobodu a právo volby a rozhodne, že je to on kdo je zákonodárce, a ne Kneset,“ dodal.

„Nevezmou nám naše hlasy,“ napsali organizátoři protestu na plakáty a vyzvali veřejnost k účasti.

„Přišel okamžik rozhodnutí!“ napsal na X, dříve Twitteru, populární pravicový aktivista Berale Crombie.

„Přicházíme dnes, abychom Nejvyššímu soudu řekli, že nemáte pravomoc zneplatnit volbu lidu! Vy nejste suverén – suverénem je lid!“ dodal.

Crombie také spojil protest s nedávnými násilnými nepokoji, které v Tel Avivu provedli eritrejští nelegální přistěhovalci a při nichž bylo zraněno nejméně 160 lidí, včetně 40 policistů.

„Vrchní soudní dvůr chránil infiltrátory v Izraeli. Dnes večer mu řekneme: dost. My jsme svrchovaní – ne vy!“ uvedl. Crombie.

Ve středu předseda Knesetu a poslanec strany Likud Amir Ohana varoval, že Kneset se „pokorně nesmíří s tím, že bude pošlapáván,“ a řekl Nejvyššímu soudu, aby „uznal také omezení (své) moci, uznal, že v demokracii není žádná autorita všemocná“.

Vedle Smotriche se na shromáždění očekávají řečníci jako poslanec Knesetu za stranu Likud Boaz Bismuth, dále Sheffi Paz, aktivista proti nelegální imigraci, a novinářka Caroline Glick.

08.09.2023 06:12 Daniel Žingor59Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.