Praha Jeruzalém

Podle autorů nové knihy o izraelsko-íránském konfliktu je válka pravděpodobná i v případě, že bude znovu sjednána jaderná dohoda.

Od: World Israel News, 27. září 2023

Šance na plnohodnotnou válku mezi Izraelem a Íránem se každým měsícem zvyšuje a může k ní dojít již v roce 2025, uvedli ve středečním rozhovoru pro World Israel News autoři nové výbušné knihy.

Podle Yonaha Jeremyho Boba a Ilana Evyatara, dvou izraelských novinářů, jejichž nedávno vydaná kniha Target Tehran (Cíl Teherán) popisuje historii izraelsko-íránského jaderného konfliktu, válka pravděpodobně vypukne i v případě, že se USA a Íránu podaří vyjednat návrat k jaderným dohodám z roku 2015, proti nimž Izrael vystupuje.

„Bez železné dohody mezi Íránem a světovými mocnostmi, která by zaručovala, že se Teherán nebude moci stát jadernou mocností, roste šance na konflikt s každým měsícem,“ řekl Evyatar v rozhovoru pro World Israel News.

„Základním důvodem izraelského odporu proti jaderné dohodě s Íránem je to, že Izrael jednoduše nevěří, že Írán přestane usilovat o vývoj atomové bomby,“ dodal.

Postoj Izraele posilují odhalení odhalená při plenění íránského jaderného archivu, které bylo provedeno přímo pod nosem íránského bezpečnostního aparátu v centru Teheránu. Zátah – který autoři rozebírají v jedné z kapitol knihy – zdůraznil, že íránské jaderné aspirace zůstaly nezlomné i předtím, než bývalý americký prezident Donald Trump odstoupil od jaderných dohod – rozhodnutí, které učinil na základě důkazů, jež Mossad během vloupání našel.

Od té doby Írán shromažďuje dostatek 60 % obohaceného uranu na několik jaderných bomb a je připraven učinit poměrně jednoduchý krok k 90 % obohacení pro zbraně.

Bob a Evyatar naznačují, že krize by mohla vyvrcholit již v říjnu 2025, kdy začnou končit omezení počtu centrifug, které může Írán sestavit. Autoři tvrdí, že i kdyby byla podepsána nová dohoda, pokud by zachovala základní ustanovení té předchozí, napětí by se mohlo vystupňovat v očekávání, že Írán bude vybaven větším počtem centrifug, a bude tak schopen bezprecedentní rychlostí dosahovat uranu pro výrobu zbraní.

Dohoda z roku 2015, jejíž smluvní stranou Írán stále je, teoreticky udržuje Teherán několik měsíců od jaderné zbraně tím, že omezuje objem obohaceného uranu. Izraelci však tvrdí, že jakmile Írán získá značný počet pokročilých odstředivek a obohacovacích zařízení, bude včasné odhalení úniku, kterému by bylo možné čelit, pro izraelský a západní zpravodajský aparát mnohem náročnější.

„Izrael by takovou vyhlídku pravděpodobně řešil nejprve tajnou sabotáží vedenou Mosadem, a pokud by to nezabralo, byla by IDF pověřena leteckým úderem,“ řekl Bob.

28.09.2023 06:00 Daniel Žingor101Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.