Praha Jeruzalém

Ruský ministr zahraničí zpochybnil americký „dvojí metr“ v souvislosti s izraelskou „okupací“ Golanských výšin.

Od: World Israel News, 24. září 2023

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov obvinil Spojené státy z dvojího metru, protože uznaly izraelskou svrchovanost nad Golanskými výšinami, zatímco totéž odmítají učinit v případě Ruskem kontrolovaných oblastí na východě Ukrajiny.

V sobotním rozhovoru s novináři v OSN Lavrov uvedl, že oblast východní Ukrajiny známá jako Donbas, kterou Rusko obsadilo po své invazi na sousední Ukrajinu 24. února 2022, je pro bezpečnost Ruska kritická.

Stalo se tak poté, co americká velvyslankyně při OSN Linda Thomas-Greenfieldová potvrdila Bidenovu podporu uznání Golanských výšin Trumpovou administrativou za součást Izraele – a nikoliv za „okupované území“, jak se tvrdilo v minulosti.

S odkazem na ruskou invazi na Ukrajinu Thomasová-Greenfieldová prohlásila, že je třeba dodržovat suverenitu členských států OSN.

Během sobotního tiskového brífinku Lavrov zpochybnil americký „dvojí metr“, pokud jde o Golanské výšiny, které Izrael osvobodil během šestidenní války v roce 1967.

„Dokud je na Ukrajině u moci Zelenskyj, dokud je na Ukrajině přítomno NATO, domobranecké skupiny podporované NATO, samotný Zelenského režim – to vše představuje pro Rusko významnou bezpečnostní hrozbu a z praktického hlediska má kontrola Donbasu v této situaci, myslím, nadále skutečný význam pro bezpečnost Ruska. Právní otázky jsou něco jiného. A časem, pokud by se situace na Ukrajině změnila, je to něco, čím bychom se zabývali. Ale nejsme tomu ani zdaleka blízko,“ nechal se slyšet.

V dubnu 2022 Lavrov vyvolal rozruch poté, co řekl, že Hitler měl židovskou krev, a na začátku letošního roku ruský diplomat během oficiální návštěvy Iráku oficiálně vyzval k vytvoření palestinského státu, aby podpořil režim prezidenta Vladimira Putina.

„Budeme pokračovat v úzkých kontaktech s našimi kolegy, včetně úvah o akutních, dlouhodobých, desetiletí neřešených problémech v tomto regionu,“ prohlásil Lavrov na tiskové konferenci v Bagdádu.

„Palestinsko-izraelský konflikt a úkol vytvořit palestinský stát je samozřejmě jednou z našich klíčových priorit,“ zdůraznil Lavrov. „Jsme rádi, že Liga arabských států na tento konflikt nezapomněla.“

Velkou část Lavrovova projevu tvořily výpady proti USA a NATO, když tvrdil, že Západ „se již mnoho let připravuje na hybridní válku proti Ruské federaci“.

Rusko v posledních 12 měsících pravidelně vyzývalo k vytvoření palestinského státu ve snaze podkopat USA a jejich spojence v NATO kvůli údajným dvojím standardům při podpoře Ukrajiny. Palestinská samospráva (PA) na to odpověděla stejným způsobem, přičemž prezident PA Mahmúd Abbás na summitu v Kazachstánu loni v říjnu prohlásil, že „Rusko stojí za spravedlností podle mezinárodního práva“.

Lavrovova hlavní činnost v Bagdádu se soustředila na jednání s představiteli irácké vlády o jejích nezaplacených účtech ruským energetickým společnostem. Irácký ministr zahraničí Fuád Husajn novinářům řekl, že plánuje navštívit Washington, aby o této otázce jednal, a prohlásil, že „na Irák by neměly být uvaleny sankce, protože jeho spolupráce s ruskými společnostmi pokračuje“.

25.09.2023 05:26 Daniel Žingor129Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

3 komentáře

 1. Jan Hora

  25. 9. 2023

  Odpovědět

  Lavrov plká a mluví nesmysly. Na druhou stranu - může říkat něco jiného?

  • Daniel Žingor

   26. 9. 2023

   Odpovědět

   Ano - jsou to nesmysly, ale asi je třeba je i popsat v čem... šestidenní válka - byla (i mezinárodně, ne že by na tom až tak moc záleželo) uznána, jako obranná - Izrael čelil svému zničení - to se Rusku s Ukrajinou určitě nedělo - Rusko čelilo ztrátě svého postavení jako velmoci, nikoli ovšem napadení svého území - srovnávat se to tedy opravdu nedá.

   • tomason

    26. 9. 2023

    Odpovědět

    Golanske vysiny mely podle dohody pripadnout Izraeli pri jeho vzniku, Britanie vsak z nejakeho duvodu predala Golanske vysiny Francii, ktera zpravovala syrii.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.