Praha Jeruzalém

Předseda parlamentu se omlouvá Židům na celém světě za to, že vyznamenal nestaršího Jaroslava Hunku, bojovníka jednotky Waffen SS, jako „ukrajinského a kanadského hrdinu“.

Od: Associated Press, 25. září 2023

Předseda kanadské Dolní sněmovny Anthony Rota se v neděli omluvil za ocenění muže, který za druhé světové války bojoval v nacistické vojenské jednotce.

Těsně poté, co ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek přednesl projev v Dolní sněmovně, kanadští zákonodárci 98letému Jaroslavu Hunkovi tleskali vestoje, když na něj předseda Anthony Rota upozornil. Rota představil Hunku jako válečného hrdinu, který bojoval v první ukrajinské divizi.

„Ve svém vystoupení po projevu ukrajinského prezidenta jsem na galerii poznal jednu osobu. Následně jsem se dozvěděl další informace, kvůli kterým svého rozhodnutí lituji,“ uvedl Rota v prohlášení.

Dodal, že jeho kolegové poslanci ani ukrajinská delegace o jeho záměru uznat Hunku nevěděli. Rota poznamenal, že Hunka pochází z jeho okresu.

„Chtěl bych se zejména co nejhlouběji omluvit židovským komunitám v Kanadě a na celém světě. Za své jednání přijímám plnou odpovědnost,“ uvedl Rota.

Hunku se nepodařilo bezprostředně zastihnout, aby se vyjádřil.

Kanadští zákonodárci jásali a Zelenskyj zvedl pěst na znamení uznání, když Hunka salutoval z galerie během dvou samostatných ovací vestoje. Rota ho označil za „ukrajinského a kanadského hrdinu a my mu děkujeme za všechny jeho služby“.

Zelenskyj byl v Ottawě, aby posílil podporu západních spojenců pro válku Ukrajiny proti ruské invazi.

Vladimir Putin vykreslil své nepřátele na Ukrajině jako „neonacisty“, přestože Zelenskyj je Žid a přišel během holocaustu o příbuzné.

Úřad premiéra Justina Trudeaua v prohlášení uvedl, že se Rota omluvil a přijal plnou odpovědnost za vydání pozvání pro Hunku a za uznání v parlamentu.

„Byla to správná věc,“ uvedl v prohlášení. „Úřad předsedy vlády ani ukrajinská delegace nebyly o pozvání ani uznání předem informovány.“

První ukrajinská divize byla známá také jako divize Waffen-SS Galicia nebo 14. divize SS Waffen, dobrovolnická jednotka, která byla pod velením nacistů.

Centrum přátel Simona Wiesenthala pro studium holocaustu vydalo v neděli prohlášení, v němž se uvádí, že tato divize „byla zodpovědná za masové vraždění nevinných civilistů s nepředstavitelnou mírou brutality a zlovůle“.

„Každému přeživšímu holocaustu a veteránovi druhé světové války, který bojoval proti nacistům, náleží omluva a musí být vysvětleno, jak tento člověk vstoupil do posvátných sálů kanadského parlamentu a dostalo se mu uznání od předsedy sněmovny a potlesku vestoje,“ uvádí se v prohlášení.

Generální ředitel B’nai Brith Canada Michael Mostyn uvedl, že je pobuřující, že parlament vyznamenal bývalého člena nacistické jednotky, a řekl, že ukrajinští „ultranacionalističtí ideologové“, kteří se dobrovolně přihlásili do divize Galicia, „snili o etnicky homogenním ukrajinském státě a podporovali myšlenku etnických čistek“.

„Chápeme, že se chystá omluva. Očekáváme smysluplnou omluvu. Parlament dluží omluvu všem Kanaďanům za tuto nehoráznost a podrobné vysvětlení, jak k tomu mohlo dojít v centru kanadské demokracie,“ uvedl Mostyn ještě před vydáním prohlášení Roty.

Poslanci ze všech parlamentních stran povstali, aby Hunkovi zatleskali. Mluvčí Konzervativní strany uvedl, že strana o jeho minulosti v té době nevěděla.

„Zprávy o minulosti této osoby považujeme za velmi znepokojivé,“ řekl Sebastian Skamski a dodal, že Trudeauova liberální strana bude muset vysvětlit, proč byl pozván.

26.09.2023 05:26 Daniel Žingor298Zdroj: World Israel News

2 komentáře

 1. Aleš Kurečka

  26. 9. 2023

  Odpovědět

  Stane se a omluva na místě. Stejně tak se musí omluvit i Zelensky. Trapný omyl - tedy pokud by se nestal na půdě parlamentu. Alespoň je vidět, jací lidé vládnou...

 2. Jaromír Vykoukal

  26. 9. 2023

  Odpovědět

  To musejí v Moskvě pištět madšením... a mají k tomu hodně dobrý důvod.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.