Praha Jeruzalém

„Až tato krize skončí, musí existovat vize toho, co bude následovat, a podle našeho názoru to musí být dvoustátní řešení.“

Autor: Meir Dolev, World Israel News, 26. října 2023

Americký prezident Joe Biden ve středu prohlásil, že válka proti Hamásu po jeho brutálním útoku na Izrael dokazuje, že jedinou cestou vpřed je dvoustátní řešení.

„Není návratu ke statu quo, jaký byl 6. října,“ řekl na společné tiskové konferenci s australským premiérem Anthonym Albanesem.

„To znamená zajistit, aby Hamás již nemohl terorizovat Izrael a využívat palestinské civilisty jako lidské štíty. Znamená to také, že až tato krize skončí, musí existovat vize toho, co bude následovat, a podle našeho názoru to musí být dvoustátní řešení,“ dodal.

Biden také přiznal, že Izraeli doporučil, aby odložil pozemní operaci a zajistil tak propuštění dalších rukojmích, ale uvedl, že to po Izraeli nepožadoval.

„Naznačil jsem (premiérovi Benjaminu Netanjahuovi), že pokud je to možné, aby se tito lidé dostali bezpečně ven, měl by to udělat. Je to jeho rozhodnutí. Já jsem to nepožadoval. Upozornil jsem ho, že pokud je to reálné, mělo by se to udělat,“ řekl Biden a dodal, že rukojmí jsou „v ohrožení“.

„Izrael má právo a já bych dodal i povinnost reagovat na masakr našich lidí. A my zajistíme, aby Izrael měl vše, co potřebuje k obraně proti těmto teroristům, to je záruka,“ řekl Biden.

Varoval Írán, pokračoval: „Od 11. září máme v regionu vojáky, kteří jdou po ISIS… v regionu, který nemá s Izraelem vůbec nic společného. Moje varování ajatolláhovi znělo, že pokud budou pokračovat v postupu proti těmto jednotkám, odpovíme a on by měl být připraven. S Izraelem to nemá nic společného.“

Dříve během dne deník Wall Street Journal informoval, že USA vyvíjejí na Izrael nátlak, aby odložil pozemní útok.

Ve středečním projevu v hlavním vysílacím čase Netanjahu potvrdil odhodlání Izraele k pozemnímu vpádu.

„Podrobnosti týkající se načasování, strategie a rozsáhlých úvah, které stojí za tímto rozhodnutím a z nichž většina zůstává důvěrná, nebudou zveřejněny,“ řekl.

26.10.2023 04:43 Daniel Žingor284Zdroj: World Israel News

7 komentářů

 1. Martin Zikeš

  29. 10. 2023

  Odpovědět

  I kdyby nakrásně měli palestínci svůj stát, vždy bude hrozbou pro Izrael. Jejich doktrína je zničit Izrael, vyvraždit jejich obyvatele. Mít v ruce jadernou zbraň, určitě by neváhali ji použít.

 2. Jaromír Vykoukal

  26. 10. 2023

  Odpovědět

  No a je tu zase ta mantra - dva státy a všichni budou šťastní..

  • Daniel Žingor

   26. 10. 2023

   Odpovědět

   Mno... začíná už být zřetelné čím dál tím víc, že to je vlastní podstata problému a to okolo čeho se to celé točí - to co je ona změna paradigmatu a toho, co jsem psal: "toto mění všechno": Celý svět uvěřil nesmyslu "dvou států pro dva národy" a toto ustanovil za měřítko a cíl všeho. Ve jménu tohoto (dvoustátního řešení) bylo třeba přinášet oběti (ze strany Izraele - týkající se zejména a na prvním místě půdy v Judsku a Samaří). Když se zboří toto (a ono už je to dole) zhroutí se to jako domeček z karet a ukáže se v plné nahotě několik věcí: 1. západ nemá žádné mírové řešení pro arabsko-izraelský konflikt - ani pro Izrael, ani pro Araby 2. západ ve jménu svého bludu dvoustátního řešení aktivně podporoval terorismus a nemá pro to žádnou výmluvu 3. západ se bude muset rozhodnout, jestli ten terorismus bude podporovat i nadále - a už se rozhoduje 4. jakékoli rozhodnutí (i nerozhodnutí) západu pro kteroukoli z variant bude mít naprosto drastické až katastrofální důsledky pro to, co bude dělat muslimská menšina na územích jeho států A to ještě Izrael nezapočal pozemní operaci v Gaze, to ještě nezasáhl ohniska na "Západním břehu" (rozuměj Judsko a Samaří - tedy Jenin, Nablus atd.), to ještě neútočí ani na Hizbaláh na severu ani na Írán.

   • Jaromír Vykoukal

    26. 10. 2023

    Odpovědět

    Západ řešení ani pro jednu stranu nemá, protože jedna strana tím, že trvá na zničení Izraele ho ani nechce, ale obratně Západu podsouvá, že po ničem jiném netouží. Západ ve jménu svého bludu teroristy podporovat bude a jasně to řekl. Za podporu se nikdy neomluví protože nemůže přiznat, že se dessítky lewt chová jako spolek idiotů. Muslimská menšina, které Západ otevřel náruč a vytvořil tak msta ve městech, státy ve státě a kriminalitu v kriminalitě si dělá co chce a jestli bouchne, tak to bude masakr, který svět neviděl hodně dlouho. Ale při tomto výbuchu bude moci být západ hrdý na to, jak je politicky korektní, jak si každý může svobodně hlásat svoje pravdy, jak vyřešil 56 pohlaví a spoustu dalších progresivistických rádoby vítězství.

   • Petr Moravec

    31. 10. 2023

    Odpovědět

    Vše se od roku 1973 točí kolem arabské ropy. To platí stále jak pro EU tak i pro USA. Proto lze jen velmi těžko očekávat změnu, nějaký záchvěv příklonu k pravdě, morálce či spravedlnosti. Proto také musí Biden navenek stále opakovat stejnou mantru dvoustátního řešení, ve kterou nikdo ve skutečnosti nevěří. Je to úlitba arabským šejkům...

    • Daniel Žingor

     31. 10. 2023

     Odpovědět

     Tentokrát to ovšem v žádném ohledu nezůstane bez odezvy - to bude ten rozdíl oproti minulosti...

 3. Zdeněk Hanák

  26. 10. 2023

  Odpovědět

  Biden už zase kecá. Dvoustátní řešení není reálné a i kdyby se to nakonec opravdu stalo, tak co to znamená? Znamená to snad, že by terorismus zmizel? Nebo by se spíše stalo to co v Gaze - s takzv palestinckého státu by se stala základna terorismu. Jim nejde o jejich stát vedle Israele, jim jde o vyvraždění Israele. Když se Ariel Sharon nechal dotlačit k tomu aby předal Gazu Palestincům, už tehdy byly varovné hlasy, že to jen zvýší zlo v této oblasti a přesně to se stalo. Na Gaze mohi Palestinci ukázat, že si zaslouží stát a že jsou schopni vybudovat stát, ale oni ukázali že chtějí válku.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.