Praha Jeruzalém

Cílem náletu měly být prostředky patřící skupinám podporovaným Teheránem západně od syrského hlavního města.

Od: TPS, 1. října 2023

Izraelské obranné síly údajně v noci na sobotu zasáhly íránský zbrojní konvoj poblíž Damašku určený pro Hizballáh v Libanonu.

Letecký útok byl zaměřen na prostředky patřící Teheránem podporovaným skupinám mezi vesnicemi Al-Assad a Al-Dimas, západně od syrského hlavního města.

Bezprostředně nebyly hlášeny žádné oběti a rozsah škod zůstal nejasný.

Na neověřeném videu, které koluje po internetu, je zřejmě vidět, jak se aktivují syrské protiraketové obranné systémy.

Minulý měsíc zahynuli dva lidé poblíž Bejt Jinn západně od Damašku při leteckém útoku připisovaném Izraeli. Téhož dne IDF oznámila, že jejich tanky zasáhly dvě budovy, které syrská armáda postavila v bezpečnostní zóně mezi Izraelem a Sýrií na Golanských výšinách.

Dříve v září byli dva syrští vojáci zabiti při izraelských náletech zaměřených na vojenský objekt v přístavu Tartus, kde má Rusko námořní základnu. O několik hodin později provedlo izraelské letectvo údery v syrském Hamá, údajně v blízkosti Střediska vědeckých studií a výzkumu (známého pod francouzskou zkratkou CERS), které se podílí na výrobě chemických zbraní a také na projektu přesných raket Hizballáhu.

Předpokládá se, že izraelské letectvo v posledních letech zaútočilo na stovky cílů v Sýrii v rámci snahy zabránit íránskému vojenskému zakotvení v zemi. Izrael však tyto incidenty přiznává jen zřídka.

Írán nedávno pohrozil, že se za tyto údery pomstí, přičemž ministr zahraničí Hosejn Amir-Abdollahian během návštěvy Damašku prohlásil: „Zločinné praktiky sionistické entity v regionu nezůstanou bez odplaty.“

Islámská republika poskytovala během dlouhé občanské války v Sýrii obrovskou podporu prezidentu Bašáru Asadovi a nadále vyzbrojuje teroristické organizace, jako je Hizballáh.

02.10.2023 05:05 Daniel Žingor163Zdroj: United with Israel

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.